Futbol Nedir? Futbolun Kuralları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere futbol hakkında bilgiler vererek futbol nedir, futbolun kuralları nelerdir gibi soruların yanıtları arasında yer alan futbolun kurallarından söz edeceğiz. Eğer siz de futbol nedir diyor, ve futbolun kurallarını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden futbol hakkında bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Futbol nedir? Her biri 11 kişiden oluşan iki takımın, 1.5 saat boyunca bir sahada, birbirlerinin kalesine gol atmak için çabalamaları; ve bu sırada, bir orta, iki yardımcı hakemin takımları belirli kurallar çerçevesinde yönetmesi eylemine futbol adı verilmektedir. Futbol tarihinin, 100 yıldan uzun süredir bu şekilde devam ettiğini belirtmemiz gerekmektedir.
Futbol kuralları nelerdir? Futbol kuralları arasında yer alan ilk detay, her bir takımın 11 kişiden oluşmasının gerekliliğidir. Bunlardan bir tanesi kalecidir. Yedek kulübesinde ise en çok 7 futbolcu bulunabilmektedir. Maç sırasında kırmızı kart ile oyuncular oyun dışına alındıklarında, eğer takımda bulunan oyuncu sayısı 7’den az olursa, bu durum maçın devam edememesi anlamını ifade etmektedir. Bir futbol maçı sırasında en çok üç kere oyuncu değişikliği yapılabilmektedir.
Her iki takım formasının birbirinden farklı olmasının gerekliliği ise futbol kurallarından bir diğeri olarak belirtilmektedir. Her takımın futbolcuları aynı kıyafetleri giymelidir. Ancak sadece kalecinin giysisi diğerlerinden farklı olabilmektedir.
Futbol kurallarından bir diğeri de maçın süresi olarak belirtilmektedir. Her biri 45 dakika olan iki devreden oluşan maç süresi toplamda 90 dakika olup, 45 dakikalık devreler arasındaki zaman dilimi ise 15 dakikadan fazla olmamalıdır.
Futbol hakkında bilgiler vermeye devam ederken, maç süresinin sonunda, en çok golü atan takımın maçı kazandığını, iki takımın eşit sayıda gol atması halinde ise maçın beraberlikle sonuçlandığını belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları