Futbol Kuralları Nelerdir? Futbol Nedir Kuralları

Futbol kuralları nelerdir? Dünyada en çok takip edilen spor dalı olarak bilinen futbol nedir? Bu soruların yanıtları sürekli BilgiBilgi üzerinde araştırılıyor. Çünkü taraftarlar bazen takip ettikleri takım adına verilen kararların yerinde olup olmadığını merak ediyor.  Bazen de hobi olarak kendileri futbol oynamak istiyor.

Daha önce sizlere futbol sahası hakkında bilgiler vermiştik. Şimdi ise futbol kuralları nelerdir sorusunun yanıtlarına değineceğiz. Çünkü eğer futbolla ilgileniyorsanız, geniş kapsamlı bu kurallar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol kuralları nelerdir? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde verebiliriz:

Futbol Nedir Kuralları

Futbol Kuralları Nelerdir

• Bir futbol maçı 45 + 45 dakika olmak üzere toplam iki devreden oluşmaktadır. Ancak duraklamalar olmuşsa, maça hakemin belirlediği kadar daha süre ilave edilmektedir. Maç final maçı ise ve beraberlik söz konusuysa 15 + 15 dakikalık iki uzatma süresi daha oynanır. Çünkü maçın bir kazananının olması gerekmektedir.

• Bir futbol maçında her iki takımın 3 oyuncu değiştirme hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı kullanmak zorunlu olmayıp, tamamen isteğebağlıdır. Ancak 3’ten fazla oyuncu değiştirme hakkının bulunmadığı ve sakatlanma gibi durumlarda takımın kişi sayısının azalacağı da unutulmamalıdır.

• Futbol maçları toplamda dört hakem tarafından yönetilmektedir. Baş hakem maçın tamamını yönetmektedir. Diğer iki hakemden ise biri sağ,biri sol köşedeyer alır ve ofsayt kararlarını belirlerler. Dördüncü hakem ise ilave süreyi ve oyuncu değişikliklerini takip eden hakemdir.

• Rakibine faul yapan oyuncular,hakemler tarafından gösterilen kartlarla cezalandırılırlar. Orta şiddetli faullerde sarı kart gören oyuncular çok şiddetli ya da sportmenlik dışı hareketlerde kırmızı kart ile cezalandırılarak oyun dışı bırakılırlar. İki sarı kart sonrası kırmızı kart ile oyuncu yine oyun dışı bırakılır.

Futbol kuralları nelerdir sorusunun yanıtları arasında saha ölçüleri de yer almaktadır. Saha dikdörtgen şeklinde olup eni 45; boyu ise 90 metre olmalıdır. Ancak bazı futbol sahalarında boy 120 metre de olabilmektedir.

Futbol Nedir Kuralları

Futbol nedir kuralları konusunda bilgivermek için de futbolun tanımını şu şekilde yapabiliriz: Foot ball kelimelerinin birleşmesinden elde edilen futbol ayak topu adı ile bilinmektedir. Çünkü oyunun büyük bir bölümü ayakla oynanır. Belirli amacı olan iki takım bu oyunda karşı karşıyadır.

Her iki takımın bir kalecisi olmak üzere toplamda 11 oyuncusu bulunmaktadır. Amaçları birbirlerine gol atmak ama birbirlerinden gol yememektir. Futbol nedir kuralları konusunda bilgi verirken zaten futbol kuralları nelerdir sorusunun detaylı yanıtlarına biraz önce değinmiştik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları