Hangi Sebzeler Evde Yetiştirilir?

Bu yazımızda sizlere, hangi sebzeler evde yetiştirilir sorusunun yanıtlarını vererek, evde yetiştirilebilecek sebzelerden söz etmeye çalışacağız. Belki evinizde bir balkpn bile yok; ama siz bir bahçe sahibi olmak istiyorsunuz, sebzeler, meyveler, çiçekler yetiştirmek… Ama bazı sebzeleri yetiştirebilmek için bir bahçeye ihtiyacınız yok. Evinizde, pencerenizin önünde, organik sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz. İşte evde yetiştirilebilecek sebzeler:

Hangi Sebzeler Evde Yetiştirilir?

Eviniz güneş görüyorsa, pencere kenarında bolca domates yetiştirebilir, domatesi ekmek için fide; ya da tohum kullanabilirsiniz. İster saksı, isterseniz de sepetlerin içerisine ekebileceğiniz domateslerin sarkan türlerini de tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, aynı ortamda patlıcan; ve biber de yetiştirebileceğinizi belirtmeliyiz. Ancak bu sebzeler domates kadar bol ürün vermezler.

Saksı içerisinde kırmızı yuvarlak, ya da küre turp yetiştirebileceğiniz gibi, kırmızı havuç da yetiştirebilirsiniz. Aslında bu gibi sebzeler çok derine kök salarlar. Bu nedenle ev ortamında yetiştirilmeleri zordur. Ama, belirttiğimiz havuç, ve turp türleri için önemli bir derinliğe gerek yoktur. Ortalama 25 gün içerisinde ürünlerinizi alabilirsiniz. Ekme zamanı olarak, kış sonlarından, sonbahar ortalarına kadar olan zaman dilimini değerlendirebilirsiniz.

Evde yetiştirilebilecek sebzeler arasında patates de yer almakla birlikte, yumru patates tohumları geniş saksılara ya da kovalara ekilebilmektedir.

Evde yetiştirilebilecek sebzeler arasında mantar da yer almaktadır. İçerisinde özel gübresi; ve mantar tohumunun bulunduğu çantaları sulayıp, ışık görmeyen, 10 – 15 derece sıcaklıktaki bir yere bıraktığınızda, yılın tüm mevsimlerinde mantar yetiştirebileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.

Bodur Fransız fasülyesi, bakla, ve bezelye ile, bodur olmayan bezelye de ev ortamında yetiştirilebilir. Uzun çalı fasülyesi; ve bodur çalı fasülyesinin de ev ortamında yetiştirilmeye elverişli olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları