Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda sizlere genel olarak depresyon hakkında bilgilerden söz ederek, depresyon neden olur, depresyon nasıl anlaşılır, ve depresyon nasıl atlatılır… gibi soruların yanıtlarından bahsetmeye çalışacağız. Eğer siz de depresyon ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyor, zaman zaman bu ruh halini yaşadığınızı düşünüyorsanız, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizin için gerçekleştirmeye başlayalım…

Depresyon Neden Olur?

Her insanın hayatında sıkıntı, ve stresleri vardır; ve herkes, az ya da çok, bazı konularda sorun yaşar… Ancak bazı kişilerin sorunları biraz daha fazladır: kimi sevgilisinden, kimi eşinden ayrılmıştır. Kimi çok sevdiği bir yakınını kaybetmiştir; ya da kiminin fiziksel rahatsızlıkları vardır… Her ne sebeple olursa olsun, yaşanan sorunun, insan doğası gereği bir süre taşınıp, sonrasında bir şekilde atlatılması gerekir. Ama kimi insanlar, sorunlarının seviyesini aşabilir; ya da uzun süre devamlılığını sağlayabilir. Bu durum depresyona neden olabilmektedir. Zaten depresyon, kimi insanlarda ani gelişen, hissettrmeden ortaya çıkan, kimi insanlarda ise yavaş yavaş gelişen bir ruh sağlığı problemidir.

Depresyon Nasıl Anlaşılır?

• Kişi kendini sürekli olarak bitkin, çaresiz; ve mutsuz hisseder.
• Uyku bozuklukları ile karşı karşıya kalabilir; ve bu durum kendini az uyuma; ya da çok uyuma şeklinde hissettirebilir.
• Yeme bozuklukları görülebilir; ve kişinin hiç iştahı olmadığı gibi, çok yeme problemi de yaşayabilir.
• Herhangi bir sebebi olmamasına karşın kendisini umutsuz hisseden kişi, her şeyin olumsuz gittiğini; ya da gidebileceğini düşünebilir.
• Önceden keyif alarak yaptığı şeyler; ve katıldığı etkinliklerden artık keyif alamayabilir; hatta bu etkinliklere katılmamak için bahaneler üretebilir.

Depresyonu anlayabilmeniz adına verdiğimiz bu belirtileri bir kere yaşadığınızda, “Ben depresyondayım” yanılgısına kapılmamalısınız. Eğer bu unsurlarla ilk kez karşılaşıyorsanız, bu durum sizin depresif ruh halini taşıdığınızı belirtir. Ama eğer bir ay içerisinde üç kereden fazla aynı durumlarla karşılaşıyorsanız, bu durum size depresyonu düşündürmelidir.

Depresyonda olduğunuzu anladığınız anda hemen bir psikolog, ya da psikiyatriste başvurmalısınız. Bir hastalık olan depresyon, erken dönemde fark edildiğinde, kalıcılık sağlamadan tedavi edilebilir. Ama bu belirtileri ilk hissettiğinizde, kendi çabalarınızla da depresyonu atlatabilirsiniz… Demek istediğimiz, biraz önce sözünü etmiş olduğumuz, depresif ruh hali durumu…

Depresyon Nasıl Atlatılır?

Öncelikle şunu belirtelim: Depresyonun size olumsuz duygu; ve düşünceler hissettirmesi; ve dolayısı ile depresyondan çıkmayı dahi düşünmemeniz oldukça normal bir süreçtir. Bu düşünceler depresyondan ileri gelmektedir, ve bu nedenle kurtulmanız gereken bir problemdir. Unutmamalısınız ki sadece siz değil, pek çok insan hayatında en az bir kere bu problemle başa çıkmak durumunda kalmış, ve atlatmıştır. O halde, artık depresyondan çıkmak için çabalayacağımıza göre, bu anlamda neler yapabileceğimize bakalım…

• Depresyona genellikle, beyinde salgılanan Serotonin hormonunun eksikliği neden olur. Serotonin hormonu, kişiye mutluluk, enerji; ve canlılık verir. Bu nedenle, depresyonu atlatmak adına, beynin, daha fazla Serotonin salgılamasına yardımcı olmak gerekir. Biliyoruz ki Serotonin çikolatada var. Ama Bitter çikolata tüketirseniz, daha etkili; ve zararsız bir beslenme gerçekleştirmiş olursunuz. Bunun yanında, portakal; ve domates… de Serotonin bakımından zengin meyve, ve sebzeler arasında yer almaktadır. Beslenmenize bolca dahil edebilirsiniz.

• İdeal kilo, ve dengeli beslenme de depresyondan çıkabilmek adına önemlidir. Fazla kilolu olan, dengeli beslenmeyen kişilerin daha sık depresyon ile karşılaştıkları bilinmektedir. Bu nedenle beslenmenize, meyve, sebze, az yağ ile pişmiş tencere yemekleri eklemeli, şeker, alkol, hazır gıda, ve fazla yağdan uzak durmalısınız.

• Spor yaparak da depresyon belirtilerini azaltabilirsiniz. Çünkü spor yaptığınızda, kendinizi daha zinde; ve mutlu hisseder, kendinize daha çok güvenirsiniz; ve olumsuz ruh halinden kurtulma olasılığınız oldukça yükselir.

Bu yöntemler işe yaramıyorsa, mutlaka doktora gitmeli; ve depresyonun ilerlemesini önlemelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları