Resim Yapmak Neden Önemlidir?

Bu yazımızda sizlere kısaca resim yapmaktan söz edeceğiz. Resim yapmak neden önemlidir sorusunun yanıtı olan resim yapmanın önemini yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Bir ders olarak öğrenmeye başladığımız resim yapmak, sonrasında bazılarımız için bir meslek halini alır, ve ressam olarak yollarına devam eder, ekmeklerini resimden çıkartırlar. Peki gerçekten de resim yapmak neden bu kadar önemlidir?

Resim Yapmanın Önemi Nedir?

Resim yapmak, eskiden, henüz konuşmanın olmadığı, bir dilin gelişmediği zamanlarda, insanların anlatım biçimi idi. Anlatılmak istenen şeyler resim yapmak sureti ile diğer insanlara anlatılabiliyordu. Sonrasında ise mağaralara resimler yapmaya başladılar Yontma taş devrinde gerçekleşen bu olay ile, insanlar artık, hem kendilerinden sonraki nesillere eser bırakmak istemiş, hem de güzel şeyleri sonraki zamanlarda izleme gereği duydukları için, kömür haline getirilen odun; ve kemik parçalarını kalem olarak kullanmış; ya da ser cisimlerden yararlanmışlardır. Bir de renklendirme işi vardır ki bu noktada da toprak boyalardan yararlanılmıştır.

Resim yapmanın önemi bu nedenle, tarihin ilk çağlarından günümüze gelir. Diyebiliriz ki, günümüzün konuşma dili kadar önemlidir resim yapmak. Önemli kişilerin portrelerinin yapılması dolayısı ile, resmi günümüze kadar ulaşan insanlar vardır. Ressamlar iyi ve kötüyü resimlerinde, kendilerine has üslupları ile ayırmıştırlar. Zamanla resim geliştirilerek, ortaya harfler de çıkmıştır. Yani günümüzde bu yazıları yazabiliyorsak, kaynağının resimde gizli olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüz resimleri, tarihe ışık tutacak türden belgeler değildir; ancak bu resimlerin de, kültürümüzü sonraki toplumlara bilgi olarak aktaracağını düşünebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları