Tavla Nasıl Oynanır?

Bu yazımızda sizlere tavla hakkında bilgilerden söz ederek, tavla nedir, tavla nasıl oynanır sorularının yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Günümüzde yoğun olarak, özellikle stres atmak için; ve hatta sosyal medyada yeni arkadaşlar edinebilmek için oynanan tavla aslında, iyi bir zaman geçirme; ve zeka geliştirerek, konsantrasyon toplama oyunudur. Gelin zaman kaybetmeden tavla ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışalım…

Tavla Nedir?

Kendine ait bir alanı, alan içerisinde belirli yerlere dizilerek sonrasında hareket ettirilen pulları; ve pulların ne şekilde hareket edeceğini belirleyen zarları bulunan bir oyundur. Pullar ilk olarak belirli bir diziliş kuralına göre yerleştirilir. Buna göre, iki renk olan pullardan bir renk bir rakibe, diğer renk pullar ise diğer rakibe verilir. Sonrasında her iki rakip, sıra ile zarını atar. Hedef, pulların kendi tarafında toplanması; sonrasında da tahtadan alınmasıdır. Pullarını tahtadan alıp bitiren ilk taraf, tavlayı kazanmış sayılır. Eğer bu esnada diğer taraf, bir pulunu bile tahtadan alamamış ise, mars olmuştur. Şimdi isterseniz tavla nasıl oynanır, daha detaylı inceleyelim…

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavlanın söz konusu iki renk pulundan biri genellikle siyah, diğeri de beyazdır. Rakiplerden biri siyahı, diğeri ise beyazı seçer. Her renkten toplam 15 adet pul bulunmaktadır. Bu pullar ilk olarak klasik şekilde dizilir. Bu diziliş şu şekildedir:

Tavla alanında, üstte 12 çizgi, altta da 12 çizgi yer alır. Rakipler karşılıklı oturur. Altta bulunan 12 çizgi oyuncunun, üstte bulunan ise karşıdaki rakibin çizgileridir. Söz konusu 12 çizgi, 6 – 6 olacak şekilde ortadan ikiye bölünmüştür, aynı durum rakip oyuncunun tarafı için de söz konusudur.

Beş adet pulunuzu kendi tarafınızda yer alan çizgilerin sağ tarafında bulunan altı çizgiden, en soldakine, üst üste yerleştirmeniz gerekir. En sağda, rakip oyuncunun iki pulu bulunacaktır. Sonrasında 12 çizginin sol tarafına geçilir, ve burada bulunan altı çizginin, sağdan ikincisine kendi üç adet pulunuzu yerleştirirsiniz. Buranın en solunda, rakip oyuncunun beş adet pulu bulunmalıdır.

Rakip oyuncu da kendi pullarını, sizin dizdiğiniz şekilde dizmelidir. Sizin iki pulunuz, onun önündeki çizgilerin en sağ tarafında yer almalıdır. Bu şekildeki doğru dizilişin sonrasında, iki rakip karşılıklı birer zar atar, ve büyük atan oyuna ilk başlayan taraf olur.

İki adet tavla zarı, oyuncular tarafından, kendi sıraları geldiğinde, aynı anda atılır. Zarlarla gelen sayılar, oyuncuların, pullarını kendi taraflarına doğru kaç sayı ilerleteceklerini göstermektedir. Örneğin, 4-3 geldi ise, bir pul 7 çizgi de ilerletilebilir, iki puldan biri 3, biri 4 çizgi de ilerletilebilir. Ancak söz konusu gelen sayılara ilerleyebilmek için orada rakip oyuncunun, üst üste iki pulunun bulunmaması gerekmektedir.

Eğer rakip oyuncunun tek pulu bir çizgide duruyorsa; ve siz o pulun üzerine, gelen zar doğrultusunda vurursanız, rakip oyuncu pulunu alır, ve sizin tarafınızdan oyuna yeniden başlatmak durumunda olud.

Aynı anda atılan iki zarın ikisi de aynı sayı ile gelirse, örneğin 3-3 olursa, 3 hareketini pullarınıza iki değil, dört kere yaptırmanız gerekir.

Ve 15 pulu kendi tarafınızda topladığınızda, yani tüm pullarınız, sizin sağınızda bulunan altı çizgide birikti ise, artık attığınız zarlar, pulları tahtadan toplama zarlarınızdır. 6-2 attıysanız, bir en solda bulunan 6 çizgisinden pul alırsınız, bir de sağdan ikinci çizgiden. Eğer 6 hanesindeki tüm pulları toplamanıza rağmen 6 gelirse, bir sağdaki puldan toplayabilirsiniz.

Eğer pulları toplarken, 6, 5, 3, 2, 1 haneleri doluysa, ve size 4-4 zarı geldiyse, solda bulunan pulları sağa doğru dört hane hareket ettirmeniz gerekmektedir. Pullarını tavla alanından ilk toplayan oyunu kazanmış olur…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları