Zafer Haftası Ve Zafer Bayramı

Bu yazımızda sizlere Zafer Haftası ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Zafer Haftası neden kutlanır, Zafer Haftası niçin kutlanır, Zafer Haftası ne zaman kutlanır… şeklindeki soruların yanıtlarını, kısacası Zafer Haftası ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Dilerseniz zaman kaybetmeden, Zafer Haftası hakkındaki bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Zafer Haftası ne zaman kutlanır? Zafer Haftası’nın kutlanma tarihleri 26 Ağustos – 30 Ağustos 2013 tarihleri arası olarak belirtilmektedir. Zafer Haftası neden kutlanır? Zafer Haftası niçin kutlanır? 30 Ağustos tarihi Zafer Bayramı olduğundan dolayı, 26 Ağustos – 30 Ağustos tarihleri arası da Zafer Haftası olarak kutlanmaktadır.
Zafer Haftası hakkında bilgilerimizi kısaca gözden geçirmek istersek, Zafer Haftası’nın tarihinin, yenilgi ile sonuçlandırmış olduğumuz Birinci Dünya Savaşı’na dayandığını görürüz. Yenilgimiz sonucunda, Osmanlı İmparatorluğu tarafından imzalanan Mondros Ateşkes Mütarekesi, ve Sevr Antlaşması ile ülkemizin her türlü hakkından vazgeçmeyi kabul etmemiz istenmekte idi. Bununla birlikte büyük önder Mustada Kemal Atatürk, önce 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattı, sonrasında da Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, ve Sivas Kongresi gibi etkinlikleri gerçekleştirerek Kurtuluş Savaşı’na hız verdi. 23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara’da olduğundan dolayı, milletin yönetimi halka verildi, ve Merkez de Ankara olarak belirlenmiş oldu.
23 Ağustos 1921 – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi’nde, ülkemiz artık savunma durumunda değil, taarruz durumunda idi. Düzenli ordu ile savaşa katılmış, ve bununla birlikte, yıllar öncesinden bu yana gerçekleştiremediği toprak kazanma eylemini gerçekleştirmeye başlamıştı. Mustafa Kemal Atatürk de bu savaş sayesinde Gazi ünvanı; ve Maraşal rütbesini almış bulunmakta idi.
26 Ağustos 1922 – 30 Ağustos 1922 tarihleri arasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında, Başkomutanlık Meydan Muharebesi gerçekleştirildi, 30 Ağustos tarihinde düşman yenilgiye uğratılarak, sağ kalan düşman askerleri esir alındı.
Bu nedenledir ki, her sene, 26 Ağustos – 30 Ağustos tarihleri arası Zafer Haftası olarak kutlanır, 30 Ağustos ise her sene kutlanmakta olan Zafer Bayramı’mızdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları