Zafer Bayramı Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Zafer Bayramı, Zafer Bayramı tarihi, ve Zafer Bayramı hakkında bilgi vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, Zafer Bayramı hakkında bilgi edinmek istiyor, ve Zafer Bayramı tarihini öğrenmek istiyorsanız, Zafer Bayramı bilgilerimizi hemen sizlere aktarmaya başlayalım:
Zafer Bayramı, sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de ulusal bayramı olarak kutlanmaktadır. Zafer Bayramı tarihinin, her sene, 30 Ağustos olarak belirlendiğini aktarmamız gerekmektedir. Peki Zafer Bayramı tarihi nasıl ortaya çıkmıştır? Zafer Bayramı hakkında bilgilerimize hemen bakmaya başlayalım:
Zafer Bayramı hakkında bilgi: Başkomutanlık Meydan Muharebesi, ya da Büyük Taarruz, 26 Ağustos 1922’de başlamış, ve 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da sonuçlanmıştır. 30 Ağustos bu nedenle her sene, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nden elde edilen başarının anılması adına kutlanmaktadır. Asıl olarak işgal birlikleri ülkemizden 30 Ağustos’ta ayrılmamıştır, ancak, 30 Ağustos Zafer Bayramı sembolik olarak belirlenmiş bir gün olup, topraklarımızı ele aldığımız gün olarak Zafer Bayramı tarihine kazınmış bulunmaktadır.
Zafer Bayramı hakkında bilgi vermeye devam ederken, ilk Zafer Bayramı’nın, 1923 senesi 30 Ağustos’unda, Ankara, Denizli, Kahramanmaraş, Afyon, ve İzmir’de kutlandığını belirtmemiz gerekmektedir. Zafer Bayramı resmi olarak ise, 1935 senesinin Mayıs ayında ilan edilmiştir.
Ülkemizde Zafer Bayramı’nın, yurt genelinde gerçekleştirilen törenlerle kutlandığını belirtmeliyiz. Zafer Bayramı nasıl kutlanır derseniz, gerek devlet büyükleri, gerekse de vatandaşların, Ankara’da iseler Anıtkabir ziyareti, değillerse de bulundukları şehirlerde olan anıt ve şehitlik ziyaretlerini gerçekleştirerek, hem Mustafa Kemal Atatürk’e; hem de silah arkadaşlarına şükranlarını sunmaları ile Zafer Bayramı kutlamaları gerçekleştirilmektedir. Zafer Bayramı nasıl kutlanır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer şey ise, bulunulan yerleşim birimlerindeki askerlerin katıldıkları geçit törenleridir. Ülkemizin dış temsilciliklerinde de Zafer Bayramı kutlamalarının gerçekleştirildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Zafer Bayramı nasıl kutlanır sorusunun yanıtı olarak Zafer Bayramı kutlamaları dolayısı ile ülkemizde resmi tatil olduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız.
Zafer Bayramı hakkında bilgi verirken, subay, ve astsubayların rütbe değişikliklerinin her sene 30 Ağustos’ta geçerli olduğunu, ve Harp Okullarında da mezunların 30 Ağustos’ta verildiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları