Uşak’ın Kurtuluşu Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Uşak’ın kurtuluşu ile ilgili bilgiler vererek, Uşak’ın kurtuluş tarihi hakkındaki detayları anlatacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Uşak ın kurtuluşu ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız, hemen bilgilerimizin aktarımını, ve Uşak’ın kurtuluşunu anlatmaya başlayalım:
1 Eylül 1922 tarihi Uşak’ın kurtuluşu olarak belirtilmekle birlikte, Uşak’ın kurtuluş tarihi öncesinde iki sene boyunca düşman işgali altında kaldığını belirtmemiz gerekmektedir. 30 Ağustos 1922 tarihinde kazanılan Büyük Taarruz’un sonrasında Uşak’a doğru ilerleyen düşman Yunan piyadeleri, 1 Eylül 1922 tarihinde, burda da tutunamayacaklarını anlayarak kaçmak durumunda kalmışlardır. Peki bu durum nasıl gerçekleşmiştir?
İzzettin Çalışlar, kumandan olarak birliklerini Uşak’a doğru götürmekte idi. 1 Eylül 1922’de, ikinci zamanında Uşak’a ulaşılmıştır. Düşmandan Uşak’ın kurtuluşu ise kesin olarak 2 Eylül 1922 tarihinde gerçekleşmiş bulunmaktadır.
Uşak ın kurtuluşu ile birlikte, Yunan orduları komutanının da Türk ordular tarafından Uşak’ta esir alındığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Esir alınan komutan, sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkartılmıştır; ve bu evin de günümüzde müze olarak kullanıldığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları