Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Sevgililer Günü Tarihçesi

Bu yazımızda sizlere Sevgililer Günü hakkında bilgiler vererek, Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmıştır sorusunun yanıtı olan, Sevgililer Gününün tarihçesinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Sevgililer Günü ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmıştır sorusuna yanıt olarak Sevgililer Gününün tarihçesinden söz etmeye başlayalım:
14 Şubat tarihi, eski Roma’lılar için önemliydi. Bunun nedeni, Juno’ya duyulan saygıdan kaynaklanırdı. Juno, Roma tanrıları, ve tanrıçalarının kraliçesi olarak görülmesinden kaynaklanmakta idi. Bunun yanında, Juno, Roma halkı için, evliliğin, ve kadınlığın tanrıçası olarak görülüyordu. Bundan dolayı 14 Şubat günü tatil ilan edilmişti. Lupercalia Bayramı ise, 14 Şubat’ı takip eden 15 Şubat’ta başlamakta idi.
Lupercalia Bayramı, özellikle genç Roma’lılar için önem taşımakta idi. Bu bayramda, kızlar, ve erkekler birbirlerinin partneri oluyordular, bayram sonrasında ise birliktelik bitiyordu. Bunun nedeni, bu gençlerin yaşamlarının, kesin kurallar ile sınırlandırılmış olmasından kaynaklanıyordu. Lupercalia Bayramının arife gününde, gençler arasında bir çekiliş yapılıyor, ve bayram süresince, hangi kızın hangi erkekle olacağına karar veriliyordu. Bu çekiliş için, kızların isimleri bir kavanoza atılıyor, erkekler ise bu kavanozdaki kağıt parçalarından birini çekerek, Lupercalia Bayramı’nı, ismini çektikleri kız ile geçiriyorlardı. Ancak Lupercalia Bayramı sonrasında ayrılması gereken çiftlerden, bayram sırasında birbirlerine aşık olanlar, evleniyordu.
O dönemler, Roma İmparatorluğu’nun imparatoru 2. Claudius’tu. Ordusunda savaşacak erkek bulunması için, erkeklerin evlenmesini yasaklamıştı. Bu nedenle birliktelikler sadece Lupercalia Bayramında yaşanıyordu. Ancak aşık olanların, bayram sonrasında evlenmesi için, Papaz Valentine’den yardım almaları gerekiyordu. Çünkü 2. Claudius’un yasağı üzerine, Roma’daki evlilik işlemini gerçekleştiren tek kişi Papaz Valentine idiç Ancak imparatorun, Valentine’nin yaptığı bu kural ihlalinden haberinin olması üzerine Valentine tutuklandı. Sopalarla dövülerek öldürüldü. İşte bu nedenle, 14 Şubat 270’te Hristiyan Şehitliği’ne gömüldü.
O günden bu güne, Aziz Valentine’in anılması adına, her sene 14 Şubat günü, Sevgililer Günü olarak kutlanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları