Müzeler Haftası

Yazımız içerisinde sizlere Müzeler Haftası ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Müzeler Haftası ne zaman diyenler, her şeyin öncesinde bilmelidirler ki, 18 Mayıs – 24 Mayıs tarihleri arasında, her sene Müzeler Haftası kutlanmaktadır. Müzeler Haftasında neler yapılır sorusunun yanıtlarını sizlere aktararak, Müzeler Haftası ile ilgili bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye devam edelim:
Müzeler Haftasında neler yapılır? Müzeler Haftasında, genellikle müzelerin gezilmesi gerçekleştirilir. Neden eski eserlerin korunması gerektiği anlatılırken, Türkiye’de bulunan kültürel varlıkların tanıtılması işlemi de gerçekleştirilir. Müzeler Haftasında gerçekleştirilen tüm etkinliklerin amacı, kişilerin kültürel bakımdan zengin bilgilere sahip olmalarının sağlanmasıdır. Ancak Müzeler Haftasında neler yapılır sorusunun yanıtları bunlarla sınırlı değildir.
Müzeler Haftasında neler yapılır? Okullarda müzeler ile ilgili hazırlanan bir köşede, Müzeler, ve Müzeler Haftası ile ilgili yayınlanan haberler sergilenir. Açık oturumlar haftaiçi günlerde düzenlenerek kişilerin müzeler ile ilgili bilgi sahibi olmaları olanaklı hale getirilir. Müzeler Haftasında aynı zamanda öğrenciler, müzecilik, ve müzeler ile ilgili kompozisyon, ve yazılar da yazarlar, bununla birlikte, çevrelerinde buldukları eski eserleri de arkadaşları ile paylaşırlar.
Müzeler Haftası hakkında bilgilerimizi bu şekilde aktarırken, sizlere kısaca müzeler hakkında bilgi de vermek isteriz…
Müzeler hakkında bilgi: Müzelerde, bilim, sanat, ve tarih gibi geçmişi anlatan eserler, heykeller bir araya toplanarak sergilenmektedir. Müzelerde gözlemlenen bu eserler sayesinde, insanların geçmişteki yaşantıları, düşünce tarzları gibi konularda bilgi sahibi olunmasının olanaklı bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Geçmiş ile ilgili bilgiler, müzeler sayesinde rahatlıkla edinilebilmektedir.
Müzelerin tarihçesi: Müzeler hakkında bilgi verirken müzelerin tarihçesine baktığımızda, ilk müzenin İngiltere’de kurulduğunu; imparatorluğun, ülkedeki tüm tarihi kalıntıları merkezde toplayarak bir araya getirdiğini görüyoruz. Müzelerin tarihçesi ile ilgili bilgilere bakmaya devam ettiğimizde, İngiltere’yi diğer Avrupa ülkelerinin izlediğini görüyoruz. Bununla birlikte, müzelerin tarihçesi ile ilgili belirtmemiz gereken diğer unsurun da, 1850’li yıllara kadar müzelerin halka açık olmadığı yönündeki bilgi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Türkiye’de müze tarihi: 1846 senesinde Türkiye’de müze tarihinin başlangıcının gerçekleştirildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Türkiye’de müze tarihinin ilk ismi İstanbul Aya İrini Kilisesi olmuştur, ve bunun çalışmaları ise Ahmet Fethi Paşa tarafından gerçekleştirildi. Ardından ise, Türkiye’nin farklı yerlerinde gerçekleştirilen kazılardan elde edilen eserlerin, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları