Eskişehir’in Kurtuluş Tarihi

Bu yazımızda sizlere Eskişehir’in kurtuluşu, ve Eskişehir’in kurtuluş tarihi ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. 2 Eylül tarihinde kutlanan Eskişehir’in kurtuluşu ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan destek alabilir, ve Eskişehir’in kurtuluş tarihini öğrenmeye başlayabilirsiniz:
21 Haziran 1920’de, Eskişehir Tren İstasyonu’na gelen İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, ve Ali Fuat Cebesoy, Büyük Taarruz sonrası Yunan işgali ile ilgili gelişmeleri burada görüşmeyi uygun bulmuşlardır. Eskişehir’in stratejik öneminin büyük olmasının, ve pek çok yere gidiş için kullanılmasının gerekçesi ile kurtuluş savaşındaki yeri çok büyüktür. Tüm bunların yanında, Birinci İnönü Savaşı ile birlikte, diğer önemli bazı savaşların da Eskişehir’de yapıldığı, ve şehrin bu savaşlarda, sadece maddi değil, manevi kayıplara da uğradığı unutulmamalıdır. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulmalı, ve Eskişehir’in kurtuluş savaşndaki önemi iyi algılanmalıdır.
Eskişehir’in kurtuluş tarihi: Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Eskişehir’in demiryolu bakımından stratejik önemini anlayan işgal kuvvetleri, özellikle de İngilizler, buradan denetimi ellerinde bulundurmak adına Eskişehir Tren İstasyonu’nu 23 Ocak 1919’da işgal etmişlerdir. Ancak Kuva-i Milliye güçlerinin baskısı sonucunda, 20 Mart 1920’de İngilizler işgallerine bir son vermişlerdir. Sonrasında ise, 1921 senesinde, hem Birinci İnönü Savaşı, hem de İkinci İnönü Savaşı İnönü’de gerçekleştirilmiştir, ve İnönü Eskişehir’e sadece kırk kilometre mesafede bulunmaktadır.
20 Temmuz 1921’de Eskişehir Yunan işgaline uğramış, sonrasında da bir süre Yunan işgali altında kalmıştır. 30 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz’da düşman askerlerinin ülkemizden boşaltılması sırasında devam eden süreç ile, 2 Eylül 1922 günü Türk süvarileri Seyitgazi yönünden gelerek Tekkeönü’nden Eskişehir’e girdiler, ve sonrasında da düşmanı Eskişehir’den çıkartmışlardır.
Eskişehir’in kurtuluşu bu nedenle her sene 2 Eylül tarihinde kutlanmaktadır. Eskişehir’in kurtuluş tarihi sırasında bir harabe şehir olduğunu, hatta kasaba olarak nitelendirilebileceğini belirtmeyi unutmamalıyız. Ancak sonrasında onarılan şehir, günümüzün en modern şehirlerinden bir tanesi olarak belirtilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları