Dil Bayramı Ve Dil Bayramı Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere kısaca Dil Bayramı hakkında bilgiler vereceğimizi, Dil Bayramı ilk ne zaman kutlandı sorusunun yanıtları ile birlikte Dil Bayramı’nın detaylarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. İsterseniz hiç zaman kaybetmeden Dil Bayramı hakkında bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Dil Bayramı hakkında bilgi: Dil Bayramı ile ilgili bilgilerin aktarımının öncesinde belirtmemiz gereken şey aslında dilin, bizler için ne kadar önemli olduğudur. İnsanlar arasında anlaşmayı sağlayan dil, toplumların, ve kültürlerin gelişmesinde çok büyük bir öneme sahip olmakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını takiben, dil ile ilgili pek çok gelişmenin yaşandığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Cumhuriyet döneminde, dil ile ilgili olarak yaşanan en büyük gelişme, Türk Dil Kurumu’nun kurulmasıdır; ki Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adı ile kurulmuş bulunmaktadır. Türk Dil Kurumu’nun kuruluş tarihi 12 Temmuz 1932’dir. Atatürk’ün Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni kurmasındaki temel amaç, Türk dilinin önce kendi içinde gelişerek kendi benliğini bulması; sonrasında da önemli, ve zengin bir kültür dili olmasını sağlamaktır.
Dil Bayramı hakkında bilgilerimizi aktarmaya devam ederken belirtmeliyiz ki: Birinci Türk Dili Kurultayı, İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda, 26 Eylül tarihinde toplanmıştır. Bu nedenle Dil Bayramı, her sene 26 Eylül tarihinde kutlanmaktadır. Dil Bayramı ilk ne zaman kutlandı sorusunun yanıtının 26 Eylül 1932 olarak verildiğini de belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları