Toplama İşlemi Ve Toplamanın Özellikleri

Bu yazımızda sizlere toplama işlemi ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Toplama nedir, toplamanın özellikleri gibi konularda merak ettiğiniz, ve de sahip olmak istediğiniz bilgileri yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Dilerseniz hemen toplama işlemi ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Toplama nedir? İki doğal sayının birbirine eklenmesi toplama işlemi olarak isimlendirilmektedir. Toplama işlemi yanyana; ya da alt alta yapılabilmektedir. Sayı doğrusunda toplama işlemi de yapılmaktadır. Sayı doğrusunda toplama işlemi yapabilmek için, toplama işlemine konu olan her bir sayının birimi kadar sayı doğrusunda ilerlenir; ve ulaşılan son nokta da, sayı doğrusunda toplama işlemindeki sonuç olarak belirtilmektedir. Toplama işleminde toplanan birimlerin birbirleri ile aynı cinsten olmalarının gerektiğini unutmamalıyız.
Toplamanın özellikleri ile ilgili bilgilerimizi de dilerseniz, toplama nedir sorusu, ve toplama işlemi bilgilerinin genel olarak aktarılmasının sonrasında aktarmaya başlayalım:
Toplamanın özellikleri arasında ilk olarak, toplamada kapalılık özelliğinden söz etmemiz gerekmektedir. Toplamada kapalılık özelliği, az önce toplama işlemi ile ilgili bilgileri aktardığımızda belirtmiş olduğumuz gibi, aynı cinsten olan birimlerin toplanması sonucunda elde edilen sayının da aynı cinsten olması durumudur. Toplamada kapalılık özelliğini örneklendirmek istersek, 5 + 7 = 12 toplama işleminde, 5 de, 7 de, 12 de doğal sayıdır; yani toplama işlemine konu olan sayılardan birisi kesir, diğeri doğal sayı olamaz. Toplamada kapalılık özelliği bu şekilde ifade edilmektedir.
Toplamanın özellikleri arasında toplamada değişme özelliğinden de söz etmemiz gerekmektedir. Toplamada değişme özelliğini şu şekilde ifade edebiliriz: Toplama işlemine konu olan iki sayının yerleri değişse de, toplama işleminin sonucu değişmeyecektir. Toplamada değişme özelliğini şu şekilde örneklendirebiliriz: 5 + 8 = 13, 8+ 5 = 13 toplama işleminde görmüş olduğunuz gibi, toplamada değişme özelliğine göre, toplama işleminde sayıların yerleri değişmiş de olsa sonuç aynıdır.
Toplamanın özelliklerinden söz ederken toplamada birleşme özelliğini de aktaralım: Toplamada birleşme özelliğine göre, toplama işlemi parantezli şekilde gerçekleştirilse; ve parantez içerisindeki sayılar ile parantez dışarısındaki sayıların yeri değişse de, toplama işleminin sonucu değişmeyecektir. Toplamada birleşme özelliğini şu şekilde örneklendirebiliriz: (2 + 7) + 5 = 14, (7 + 5) + 2 = 14 Gördüğünüz gibi toplamada birleşme özelliğine göre, toplama işleminin sonucu değişmemektedir.
Toplamanın özelliklerine göre toplamada etkisiz eleman ile ilgili bilgilere baktığımızda, toplamada etkisiz elemanın 0 olduğunu görüyoruz. Toplamada etkisiz eleman ile ilgili bilgilerimizi de hemen gözden geçirerek konuyu örneklendirmek istersek: 11 + 0 = 11, 27 + 0 = 27 Toplamada etkisiz eleman olan 0 ile toplanan herhangi bir sayıda, toplama işleminin sonucu yine sayının kendisine eşittir. Bu nedenle toplamada etkisiz eleman 0’dır; ve bu durum toplamanın özellikleri arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları