Sayı Kümeleri Konu Anlatımı Tam Sayılarda Dört İşlem

Sayı kümeleri konu anlatımı dikkatli bir şekilde incelediğinizde matematiğin temelini almış olursunuz. Çünkü matematik için en önemli ve bilinmesi gereken konulardan biri sayı kümeleri, diğeri de tam sayılarda dört işlem konusudur. Sorular genellikle bu konular çerçevesinde gelir.

Sayı kümeleri konu anlatımı yapmaya başlamadan önce insanların sayılara tarih boyunca hep ihtiyaç duyduklarını belirtmek isteriz. Bu gereksinim ilk olarak hayvanları saymakla başlamıştır diyebiliriz. Sonrasında da farklı nedenlerle farklı sayı kümeleri kullanılmaya başlamıştır.

Her bir sayı kümesinin zaman zaman birbiri ile ilişkisi ortaya çıkar. BilgiBilgi içerisinde bu bilgilere de detaylı olarak yer vermiş bulunmaktayız.

Sayı Kümeleri Konu Anlatımı

Sayı kümeleri konu anlatımı yaparken ilk olarak bazı kavramları detaylı olarak öğrenmenizi gerekli görüyoruz.

Tam Sayılarda Dört İşlem Konu Anlatımı

Sayı Kümeleri Konu Anlatımı

Rakam Nedir? Sayıların yazılı olarak ifade edilebilmesi için kullanılan sembollere rakam adı verilmektedir. 10 tane rakam bulunmaktadır. Bunlar: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 olarak belirtilebilmektedir.

Sayı Nedir? Rakamlar ya da rakamların kullanımı ile elde edilen dizilimlere sayı adı verilmektedir. 5, 288, -27… birer sayı örneğidir ve bu örnekler arttırılabilir.

Doğal Sayı Nedir? Sayı kümeleri arasında, 0’dan başlayarak sonsuza kadar giden sayılara doğal sayı adı verilmektedir. 0, 1, 2, 3, …, 2788, …, 149517, … şeklinde, doğal sayıların uzayıp gittiğini söyleyebiliriz.

Sayma Sayısı Nedir? 1’den başlayarak, tıpkı doğal sayılarda olduğu gibi sonsuza kadar giden sayılara sayma sayısı adı verilmektedir. Sayma sayılarının doğal sayılardan farkı, sayma sayılarının içerisinde 0’ın bulunmamasıdır.

Tam Sayı Nedir? Sayı kümeleri arasında, eksi sonsuzdan başlayarak, artı sonsuza kadar devam eden; içine bu noktada 0’ı da dahil eden sayılara tam sayı adı verilmektedir. …, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, … şeklinde tam sayıları örneklendirebiliriz.

Tam sayılar kendi içerisinde, negatif tam sayılar ve pozitif tam sayılar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Negatif tam sayılar, eksi sonsuzdan başlayarak -1’e kadar devam eden sayı kümesi olarak tanımlanır. Pozitif tam sayılar ise 1’den başlayarak, artı sonsuza kadar devam eder. Bu noktada, sayma sayılarının, aynı zamanda pozitif tam sayılar olduklarını da belirtmemiz gerekmektedir.

Sayı kümeleri konu anlatımı dahilinde bu kavramların tamamı yer alır.

Tam Sayılarda Dört İşlem Konu Anlatımı

Tam sayılarda dört işlem konu anlatımı gerçekleştirirken ilk olarak dört işlemi yakından tanımalıyız.

Toplama İşlemi: Tam sayılarda dört işlem konu anlatımını daha önce de sizler için gerçekleştirmiştik. Burada bir kaç püf noktasından söz etmek istiyoruz ki bunu şu şekilde belirtebiliriz:

Pozitif tam sayılarda toplama işlemi yapılırken, bütün sayılar birbiri ile toplanır ve sonuca pozitif şekilde yazılır. 68 + 2 + 24 + 5 = 99

Negatif tam sayılarda toplama işlemi yaparken sayılar yine birbiri ile toplanır. Ancak bu noktada elde edilen sonuç negatif olarak yazılır. -41 + -18 + -3 + -1 = -63

Pozitif ve negatif tam sayılarda toplama işlemi yaparken ise yapılması gereken, önce pozitif sayıları toplamak, sonra da negatif sayıları toplayıp, ardından da pozitif ve negatif sayıları toplayarak elde edilen sonuca büyük olanın işaretini yazmak gerekir. -7 + 10 + -22 + 1 = -18

Çıkarma İşlemi: Tam sayılarda dört işlem konu anlatımı sırasında bilinen çıkarma işlemi oldukça pratik şekilde, büyük sayıdan küçük sayının çıkarılması ile gerçekleştirilmektedir. Sonuç pozitif olacaktır. Ancak küçük sayıdan büyük sayı çıkarılırsa sonuç negatif olur.

Ama pozitif sayılar ve negatif sayıların bulunduğu bir çıkarma işleminde dikkat edilmesi gereken nokta, iki tane – işareti yanyana geldiği zaman bu işaretin +’ya döndüğü olmalıdır. Örneklerle anlatmaya çalışalım:
18 – 11 = 7
2 – 36 = -34
-28 – -11 = -28 + 11 = -17

Çarpma İşlemi & Bölme İşlemi: Tam sayılarda dört işlem yaparken, çarpma işlemi ve bölme işleminde dikkat edilmesi gereken çok temel bir kaç unsur bulunmaktadır. Çarpma ya da bölme, bildiğimiz çarpma bölmedir. Ama:
Pozitif ya da negatif iki sayının çarpımı ya da bölümü pozitiftir. 2 x 6 = 12 -21 x -3 = 63

Pozitif ve negatif iki sayının çarpımı ya da bölümü negatiftir. 8 : -2 = -4 -66 : 2 = -33

Sayı kümeleri konu anlatımı hakkında aklınıza takılanları konu altına yorum olarak da yazabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları