UNESCO’nun Kuruluşu

Bu yazımızda sizlere UNESCO’dan söz ederek, UNESCO nedir sorusunun yanıtını vereceğiz, ve kısaca UNESCO hakkında bilgi edinmeye çalışacağız. Birleşmiş Milletler Ekonomik Ve Sosyal Konseyi’nin bir kolu olan UNESCO hakkında bilgilere sizler de sahip olmak isterseniz, gelin zaman kaybetmeden UNESCO nedir bakalım, ve UNESCO’yu daha yakından tanıyalım…

Türkçe’de Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Ve Kültür Örgütü olarak anılabilen UNESCO, sembolik bir isim olarak kullanılmaktadır. Birleşmiş Milletler beratında yer alan 9. Bölüm 57. madde uyarınca kurulmuş bulunmaktadır. Eğitim Bilim Ve Kültür Teşkilatı United Nations Edurational Scientific And Cultural Organisation’un kısaltılmış hali UNESCO’dur.

UNESCO’nun kuruluş tarihi: 14 Aralık 1946’dır. UNESCO’ya dahil olan ülkelerin Birleşmiş Milletler’e verdikleri raporlarda çalışmalarını belirtir; ve bunun karşılığında da teknik yardım görürler. Her UNESCO üyesi ülkenin bütçesi de dahil tüm statüleri Bieleşmiş Milletler’den bağımsız olup, bununla birlikte Birleşmiş Milletler’e dahil olan tüm ülkelerin de UNESCO’ya üye olabileceklerini belirtmemiz gerekmektedir.

UNESCO’nun kuruluşu için 1945 yılında Londra’da hazırlıklar yapılmış, ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 31 devlet ile UNESCO 1946 yılında, 14 Aralık’ta Paris’te kurulmuştur. Kuruluş amacı: dünyamızın barış ve güvenliğini, bilim, kültür; ve eğitim aracılığı ile, milletlerarası dayanışma sayesinde koruyabilmektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları