Türk Hava Kurumu Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Türk Hava Kurumu hakkında bilgi aktarımında bulunacağımızı; ve Türk Hava Kurumu ile ilgili detaylardan söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Türk Hava Kurumu ne zaman kuruldu sorusunun yanıtı ile birlikte, Türk Hava Kurumu hakkında bilgilerin tamamına yazımız içerisinde ulaşabileceğinizi belirtelim, ve hememn Türk Hava Kurumu ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Türk Hava Kurumu ne zaman kuruldu? Atatürk tarafından verilen emir ile, Türk Hava Kurumu kuruluşu, 16 Şubat 1925 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Türk Hava Kurumu kuruluşu sırasında derneğin adı, Türk Teyyare Cemiyeti olarak belirtilmekte idi. Türk Teyyare Cemiyeti’nin ismi, 1935 senesinde Türk Hava Kurumu olarak değiştirilmiştir.
Türk Hava Kurumu kuruluş amacı: Türk Hava Kurumu’nun kuruluş amacı, her şeyin öncesinde, havacılık sanayisinin Türkiye’de gelişmesini sağlamaktır. Bunun yanında, Türk Hava Kurumu kuruluş amacı olarak belirtilen diğer esaslar: havacılığın, turistik, sportif, sivil, ve askeri anlamda gelişmesini, ilerlemesini sağlamak olarak belirtilmektedir.
Türk Hava Kurumu kuruluşu sırasında, derneğin Kurucu Başkan’ı, Cevat Abbas Güler olarak, Atatürk tarafından belirlenmiştir. Türkiye’nin Havacılık Federasyonu yetkisi Türk Hava Kurumu’nun elinde bulundurulmaktadır. Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsüne 5 Ağustos 1925 tarihinde geçen Türk Hava Kurumu, Ankara merkezli olarak çalışmaktadır.
Bakanlar Kurulu; ve Cumhurbaşkanı’nın, Türk Hava Kurumu’nun manevi koruyucuları arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Türk Hava Kurumu’nun üyeleri arasında ise, Ankara Valisi, Kuvvet Komutanları, Başbakan, ve Cumhurbaşkanı yer almaktadır.
Türk Hava Kurumu’nun gelir kaynakları ise şu şekildedir: Türk Hava Kurumu işletmelerinin etkinlikleri, pul satışı, toplanan zekat, ve fitreler, kurban derisi, üye aidatları… Uçan Türk adlı dergi, Türk Hava Kurumu’na ait olup, her iki ayda bir ücretsiz olarak, 1954 yılından bu yana yayınlanmaktadır. Türk Hava Kurumu’nun kısaltması THK olarak belirtilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları