Et Ve Balık Kurumu Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Et Ve Balık Kurumu hakkında detaylı bilgiler vererek, Et Ve Balık Kurumu ne zaman kuruldu sorusunun yanıtı olan Et Ve Balık Kurumu kuruluş tarihi ile ilgili bilgileri aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz zaman kaybetmeden Et Ve Balık Kurumu hakkında bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Et Ve Balık Kurumu resmi bir kurum olmakla birlikte, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı bulunmaktadır. Et Ve Balık Kurumu’nun kısa adının E.B.K olduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız. Et Ve Balık Kurumu’nun kuruluşunun amacı, ülkemizde hayvancılık, ve balıkçılığın geliştirilmesine yöneliktir. Bunun yanında, Et Ve Balık Kurumu ne zaman kuruldu sorusunun yanıtı olan Et Ve Balık Kurumu kuruluş tarihinin, 1 Ekim 1952 olduğunu da belirtmeliyiz. Et Ve Balık Kurumu tarafından gerçekleştirilen ilk etkinlik ise 1953 senesinde olup, bu yer Erzurum Et Kombinesi olmuştur. Genel olarak Et Ve Balık Kurumu Ankara merkezli olarak çalışmaktadır.
1952 senesinde kuruluşu gerçekleştirilen Et Ve Balık Kurumu için ayrılan ilk sermaye 40.000.000 TL olmuştur. Bununla birlikte, Türkiye’de bulunan en büyük et kuruluşu olan Et Ve Balık Kurumu’nun sayısı otuzdan fazla olan farklı üretim kollarının bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Et Ve Balık Kurumu için 1993 senesinde alınan özelleştirme kararı doğrultusunda, Et Ve Balık Kurumu, Et Ve Balık Ürünleri A.Ş. olarak isimlendirilmiştir. Tarihler 26 Ağustos 2005 olduğunda ise, Et Ve Balık Ürünleri A.Ş, yeniden Et Ve Balık Kurumu halini almıştır.
Et Ve Balık Kurumu ilk olarak canlı olan hayvanları satın almakta; sonrasında da kesip işleyerek satışa, ve kullanıma hazır hale getirmektedir. Et Ve Balık Kurumu tarafından, senede 80.000 ton et üretimi gerçekleştirilerek satışa hazır hale getirilmektedir. Et Ve Balık Kurumu’nda bulunan personel sayısı, 2004 senesinde belirtilen rakamlara göre 1184 olarak bilinmektedir. Et Ve Balık Kurumu’nun, 3 Mayıs 2013 tarihi itibari ile isim değiştirerek Et Ve Süt Kurumu adını aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları