Rusların Gözüyle Türkler

Bu yazımızda sizlere yeni çıkan kitaplar 2015 listesinde yer alan, ve tam da içerisinde bulunduğumuz, “Savaş çıkacak mı – çıkmayacak mı” tereddütlerinin olduğu döneme denk gelmesi dolayısı ile okumak isteyebileceğiniz Rusların Gözüyle Türkler isimli kitabın tanıtımını yapmak istedik. Yeni çıkan kitaplar listesinde yer alan Rusların Gözüyle Türkler hakkında kısa bilgi edinmek isterseniz, hemen bilgilerimize göz atmaya başlayalım.

İlyas Kemaloğlu tarafından yazılan Rusların Gözüyle Türkler kitabı Kaknus Yayınları tarafından yayınlandı. 24 Kasım 2015 tarihinde ilk baskısı yayınlanan Rusların Gözüyle Türkler 224 sayfa. Dilerseniz kısaca kitabın konusunu da gözden geçirelim…

Rus kaynaklarında yer alan bilgilere göre Türkler’in anlatıldığı kitap, Slavlardan günümüze kadar, ülkemiz; ve ülkemiz insanı hakkında Rusların neler düşündüğünden söz ediyor. Türk tarihi ile ilgili önemli bilgileri, Hristiyanlığın doğuşunun sonrasında, manastırlarda tutulan yıllıklarda bulabilmek mümkündür. Hatta bu anlamda, o zamanlar, Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Türk boyları ile ilgili bilgilere, söz konusu kaynaklardan ulaşabilmenin olanaklı olduğunu da belirtmek gerekir. Yani Rus yıllıkları, Türk tarihine önemli bir ışık tutmakta, boşlukların dolmasını sağlamaktadır.

Rus kaynaklarında Türklerle ilgili ayrıca, esnaf, büyükelçi, tüccar gibi kişilerin, bizlerle olan hatıra, ve anıları da yer alır. Söz konusu kaynaklara bakıldığında, Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili siyasi; ve sosyo-ekonomik yapı bilgilerine de ulaşılabilmektedir. Osmanlı tarihi hakkında bugünkü bildiklerimiz, hem Osmanlı’dan kalan bilgiler, hem de Rus kaynakları ile birleştiğinde, bizlere daha doğru şekilde ulaşmıştır.

Konsoloslar tarafından verilen raporlar askeri alanda ülkemiz tarihine ışık tutarken, 19. yüzyıl sonları, ve 20. yüzyıl başlarına dair bilgiler de gün ışığına çıkmaktadır. Bu bilgilere dayanarak, bölgesel sorunlar hakkında rahatlıkla fikir sahibi olunabilir.

Sovyet dönemi Rusya’sında, Türkler hakkında neler düşünüldüğünü, Sovyet liderlerin açıklamalarına bakarak öğrenebiliriz. Ressamlar, şair, ve yazarlar da eserlerinde, Türkler hakkında bilgiler aktarmışlardır. Hakkımızda bu denli çok bilgiye sahip olmalarının nedeni de zaten, Türkler ile Rusların yüzyıllar boyu birlikte yaşamasından kaynaklanmaktadır.

Yeni çıkan kitaplar 2015 listesinde yer alan Rusların Gözüyle Türkler kitabında, bahsetmiş olduğumuz kaynaklardan yararlanılarak edinilen bilgiler bizlere aktarılmaktadır. Bu nedenle, hem Rusların Türkler hakkındaki düşüncelerini, tarihi bilgilere dayanarak öğrenecek, hem de bu düşüncelerin olumlu, ve olumsuz nedenlerini gözden geçirebileceksiniz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları