Mahmut Sami Ramazanoğlu Kimdir? Mahmut Sami Ramazanoğlu Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Mahmut Sami Ramazanoğlu hakkında bilgi vererek, Mahmut Sami Ramazanoğlu kimdir sorusunun yanıtı olarak Mahmut Sami Ramazanoğlu hayatı hakkında bilgiler aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Mahmut Sami Ramazanoğlu hakkında bilgi edinmek istiyor, ve Mahmut Sami Ramazanoğlu kimdir diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden Mahmut Sami Ramazanoğlu hayatı ile ilgili bilgileri gözden geçirmeye başlayalım:
Mahmut Sami Ramazanoğlu, Adana Tepebağ Mahallesi’nde, 1892 yılında dünyaya gelmiştir. Müctebâ bey Ramazanoğulları’ndan olup, Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun babasıdır. Ümmügülsüm Hanım ise, Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun annesi olarak belirtilmektedir. Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun geçmişine baktığımızda, Hz Hâlid B. Velid nesli ile bağlantılı olduğunu görebiliriz.
Mahmut Sami Ramazanoğlu hayatının, ilkokul, ortaokul; ve lise dönemi Adana’da geçmiş, üniversite eğitimi için ise İstanbul Darü’l Fünun Mektebi tercih edilmiştir. Yani Mahmut Sami Ramazanoğlu hakkında bilgi verirken, onun, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdiğini belirtmemiz gerekmektedir. Mahmut Sami Ramazanoğlu, okulunu birincilikle bitirmiştir.
Eğitimini tamamlayan Mahmut Sami Ramazanoğlu, daha sonra tasavvuf ile ilgilenmeye başlamıştır. Nakşi Tekkesi Gümüşhaneli Dergâhı’nda bir süre bulunmasının sonrasında, Esad Erbili Hazretleri ile kaldı. Sonrasında ise görevli olarak memleketi Adana’ya geri döndü. Adana’da, Cami-i Kebir’de vaazlar vermeye, ve özel sohbetlere başladı. Aynı zamanda, bir kereste ticarethanesinde ise muhasebe işleri ile ilgileniyor, ve bu şekilde geçimini sağlamaya çalışıyordu.
Mahmut Sami Ramazanoğlu hayatında hacca ilk olarak 1946 yılında gitti. Sonrasında ise, iki yıl İstanbul’da kalmak üzere oraya gitti. Ardından bir kere daha hacca gidişi söz konusu olacaktı. Bunun sonrasında ise Mahmut Sami Ramazanoğlu Şam’a gitmiştir. Buraya yerleşen Mahmut Sami Ramazanoğlu, dokuz ayın sonunda yeniden İstanbul’a dönüş yapmıştır. Erenköy Zihnipaşa Camii’nde vaazlar vererek özel sohbetler gerçekleştirdi. Geçimini sağlamak için ise Tahtakale’de bulunan bir ticarethanenin muhasebe işlerini yürüttü.
1979 senesinde Mekke’ye giden Mahmut Sami Ramazanoğlu, ölümünün burada gerçekleşmesini istemekteydi. Ölüm tarihi 12 Şubat 1984 olarak belirtilmekte olup, Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun mezarı CennetÜl-Baki Mezarlığı olarak belirtilmektedir.
Mahmut Sami Ramazanoğlu eserleri:
Dualar Ve Zikirler
Bakara Suresi Tefsiri
Fatiha Suresi Tefsiri
Mükerrem İnsan
Musâhabe
Hz. Ali…
Mahmut Sami Ramazanoğlu eserlerinin sayısı oldukça fazla olup, Mahmut Sami Ramazanoğlu eserleri arasında belirtmiş olduklarımız bir kaç tanesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları