Kösem Sultan Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Kösem Sultan hakkında bilgi vererek, Kösem Sultan kimdir sorusunun yanıtlarından söz ederek Kösem Sultan hayatını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Kösem Sultan hakkında bilgi edinerek Kösem Sultan’ı yakından tanımak, ve Kösem Sultan kimdir sorusunun yanıtı ile birlikte Kösem Sultan hayatını öğrenmek istiyorsanız, hemen Kösem Sultan kimdir sorusunun yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım:
Kösem Sultan hangi padişahın karısı? Kösem Sultan kimin eşi? Kösem Sultan hakkında bilgi verirken, Kösem Sultan’ın, Birinci Ahmet’in eşi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Peki Kösem Sultan kimin annesi? Dördüncü Murat, ve Birinci İbrahim’in annesi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kösem Sultan hakkında bilgilerimizi aktarmaya devam ederken, Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü kadını olduğunu belirtmeyi de unutmamamız gerekmektedir. Kösem Sultan kimin annesi sorusunun yanıtları arasında vermiş olduğumuz Birinci İbrahim, Deli İbrahim olarak da tanınmakta olup, Kösem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nu, Deli İbrahim’in tahtta olduğu sırada nerede ise tek elden yönetmiş bulunmaktadır.
Kösem Sultan kimdir? Kösem Sultan hayatı: Kösem Sultan hakkında bilgilerimizi aktarmaya başlamadan önce belirtmemiz gerekir ki, Kösem Sultan’ın Osmanlı İmparatorluğu sırasında bilinen bir diğer adı da Mahpeyker’dir. Gerçek adı Anastasya olarak belirtilen Kösem Sultan, Bosna’da 1590 senesinde dünyaya gelmiştir.
Henüz çocuk yaşta Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’da bulunan Kızlarağası’na gönderilen Kösem Sultan, daha 15 yaşına geldiğinde, Birinci Ahmet’in gözdesi olabilmeyi başarmış bir isimdir. İstanbuş’a ilk geldiğinde adı Anastasya olan genç cariyeye önce Mahpeyker ismi verildi, sonrasında da Birinci Ahmet, Mahpeyker’in adını Kösem olarak değiştirdi. Birinci Ahmet’in ölümünden sonra Eski Saray’a gönderilen Kösem Sultan, tahtta bulunan Genç Osman’ın yeniçeriler tarafından öldürülmesi, ve onun yerine oğlu Dördüncü Murat’ın geçmesi ile yeniden saraya döndü, dönüşü ile birlikte de saray kuralları, ve yönetim işleri ile karşı karşıya geldi. Kösem Sultan’ın yönetimde söz sahibi olmasının nedeni, Dördüncü Murat’ın tahta çıktığı sırada daha 11 yaşında olması idi. Bu nedenle Kösem Sultan, Divan toplantılarını dahi perde arkasından dinliyor, ve bu dönemde Dördüncü Murat’a da etki ediyordu. Yaşının büyümesi sonrasında Dördüncü Murat taht ile ilgili kendi kararlarını verebilecek hale geldi, ancak 1640 senesinde ölmesi, Kösem Sultan’ın yeniden yönetim işlerine başlamasına neden oldu çünkü,
Dördüncü Murat’ın ölümünden sonra tahta geçebilecek tek varis Deli İbrahim’di, ve bu bir zorunluluk nedeni ile bu şekilde gerçekleşmek durumunda idi. Deli İbrahim sekiz sene tahtta kaldıktan sonra öldürüldü. Yerine ise, Deli İbrahim’in oğlu Dördüncü Mehmet geçti. Kösem Sultan’ın da Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki etkisi daha çok sağlamlaşmış oldu. Ancak Dördüncü Mehmet’in annesi Turhan Sultan ile Kösem Sultan arasında büyük bir rekabet bulunmakta idi, ve bu rekabetin üç sene sonunda, Kösem Sultan’ın ölümü ile sonlandığını, ölümün de Turhan Sultan tarafından Kösem Sultan’ın boğdurulması ile gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları