İmam Buhari Kimdir? İmam Buhari Hayatı

Bu yazımızda sizlere İmam Buhari ile ilgili bilgiler vererek, İmam Buhari kimdir sorusunun yanıtları arasında yer alan İmam Buhari hayatı, ve İmam Buhari eserleri hakkındaki bilgilerimizi aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz zaman kaybetmeden İmam Buhari ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
İmam Buhari kimdir? İmam Buhari hayatı: Buhara’da, 21 Temmuz 810 tarihinde doğan İmam Buhari, Hartenk Semerkant’ta, 31 Ağustos 869 senesinde hayatını kaybetmiş bir muhaddis olarak tanıtılmaktadır. İmam Buhari’nin adının Buhari olmasının nedeni, doğum yerinin Buhara olmasından kaynaklanmaktadır, ve Buhara, günümüzde, Özbekistan’da bulunan bir şehir olarak tanıtılabilir.
İmam Buhari, annesi tarafından kısa zamanda Arapça’nın, ve Kur’an-i Kerim’in öğretildiği bir muhaddis olarak tanıtılmaktadır. 16 yaşında iken, annesi, ve kardeşi ile birlikte Hac amaçlı Mekke’ye giden İmam Buhari, annesi ve kardeşini Hac sonrasında Buhara’ya göndermiş, ancak kendisi, ilim öğrenmek adına Mekke’de kalmaya devam etmiştir.
İmam Buhari aldığı eğitimi babasından kalan servet ile, kimseye muhtaç olmadan gerçekleştirmiştir. Ve kendisine İmam denilmektedir. Bunun yanında, İslam dünyasının en büyük Muhaddisi olarak bilindiğini de belirtmemiz gerekmektedir.
Peygamberimizin ölümünden 178 sene sonra dünyaya gelen İmam Buhari’nin, halk arasından duyduğu hadisleri, sonrasında da kendi araştırmaları sonucunda yaydığını belirtmeliyiz. Kur’an-i Kerim ile birlikte Hadis düsturunu oluşturan kişinin İmam Buhari olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. İmam Buhari eserlerine de kısaca göz atmak istediğimizde: Halk-u Ef’ali’l İbad, el Edeb el Müfred, es Sulasiyat, et Tarih el Kebir, et Tarih es Sağir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları