Hz Ebubekir Hayatı

Bu yazımızda sizlere Hz Ebubekir ile ilgili bilgilerden söz ederek, Hz Ebubekir kimdir sorusunun yanıtı olan Hz Ebubekir hayatı hakkında bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Hz Ebubekir hakkında bilgi edinmek istiyor, Hz Ebubekir kimdir sorusunun yanıtı olan Hz Ebubekir hayatı ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, hemen bilgilerimizi almaya ve Hz Ebubekir’i tanımaya başlayalım:
Hz Ebubekir kimdir? Hz Ebubekir hayatı: Mekke’de 571 senesinde doğmuş olan Hz Ebubekir’in annesi Ümmül Hayr Selma, babası ise Ebu Kuhafe Osman olarak bilinmektedir. Hz Ebubekir hayatıondan söz ederken, Hz Ebubekir’in gerçek adının Abdül Kabe olduğunu belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Önceleri müslüman olmayan Hz Ebubekir, sonrasında müslüman olmuş, ve kendisine Abdullah adı Hz Muhammed tarafından verilmiştir. Hz Ebubekir kimdir sorusunun yanıtını şu şekilde de verebiliriz ki, kendisi, ilk müslüman olan erkektir. Bununla birlikte, Hz Ebubekir’e, Sıddık, Yan-gar, Atik isimleri de verilmiştir, ve kendisi bu isimlerle de bilinmektedir.
Hz Ebubekir hayatında, Mekke’de bulunan Kureyş’lilerin kan davalarına da bakmış bulunmaktadır. Bu davalarda, her zaman yerinde, ve doğru kararlar verdiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Bunun dışında çok zengin olduğunu belirtmemiz gereken Hz Ebubekir, elinde bulunan altınların 7/8’ini, müslüman kölelerin kurtulması adına harcamış bulunmaktadır, bunun yanında, müslümanlığı öncesinde de Hz Muhammed ile dostluğu iyi olan Hz Ebubekir, müslümanlığı sonrasında bu dostluğu arttırmış, öyle ki, her türlü baskıya karşı Mekke’de, peygamberimizin yanında kalmış bulunmaktadır.
Hz Ebubekir müslümanlığı Hz Muhammed’e sorduğunda, ve onun, Allah’ın resulü olduğunu öğrendiğinde, hiç düşünmeden Kelime-i Şahadet getirerek müslümanlığı seçmiş bulunmaktadır. Sonrasında da Hz Ebubekir’in duası şu olmuştur: Ahiret gününde çok büyümek, öyle ki, cehennemde, kendisinden başka kimseye yer kalmamasını Allah’tan dilemiştir. Hayatı boyunca hiç içki kullanmamış olan Hz Ebubekir, Kur’an-i Kerim okurken ağlayan, peygamberimizin arkadaşlığı karşısında sevinçten ağlayan bir kişidir. Hz Muhammed ile birlikte Sevr Mağarası’na girecekleri sırada, mağaraya ilk olarak Hz Ebubekir girmiş, mağaranın içerisinde bir tehlikenin bulunmadığını görünce peygamberimizi mağara içerisine almıştır. Bunun sonrasında, peygamberimşz Hz Ebubekir’in dizinde uyuduğu bir gün, Hz Ebubekir’i yılan sokmuş, ancak peygamberimiz uyanmasın diye Hz Ebubekir, olduğu yerden kıpırdamamıştır.
Bir gün Hz Ebubekir, peygamberimiz, ve diğer müslümanlar ile birlikte Mescid’i Haram’a gitmiş, burada, müşriklere, Allah’a; ve peygamberimize neden inanmaları gerektiğini anlatıyorken, diğer müslümanlar ile birlikte Hz Ebubekir’i hırpalayarak dövmeye başlayan müşrikler, Hz Ebubekir’i tanınmayacak hale getirip yere yatırdılar, ve kanlar içerisinde bıraktılar. Evine yarı ölmüş halde halde giden Hz Ebubekir, peygamberimizin durumunu sormuşl, ve onu mutlaka görmek istemiştir. Havanın kararmasının sonrasında peygamberimizin yanına giden Hz Ebubekir, burada ona sarılarak öpüp, sonrasında, annesini de müslüman yapmasını istemiştir.
Hz Ebubekir kimdir diyenler için fiziksel özelliklerinden söz etmek istersek: parmakları kuru, alnı çıkık olan Hz Ebubekir zayıftı. az sakalı bulunan, ve gözleri çukura kaçan Hz Ebubekir’in ak benizli olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
Ortalama 27 ay halifelik yapmış olan Hz Ebubekir, bunun yanında, Kur’an-i Kerim’de bulunan ayetlerin de toplanmasını kişi olarak belirtilmektedir. Halifeliği zamanında Hz Ebubekir, Filistin, ve İran’ı da fethetmiş bulunmaktadır.
Hz Ebubekir’in ölümü, 23 Ağustos 634 senesinde, 63 yaşındayken gerçekleşmiştir. Hz Ebubekir’in ölümüne, yemiş olduğu bir zehirli yemek neden olnuştur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları