Hz Ebubekir Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Hz Ebubekir kim sorusunun yanıtlarını vererek Hz Ebubekir hayatını, ve Hz Ebubekir hakkında bilgileri aktarmaya çalışacağız. İslami bilgilerde adını sık olarak gördüğümüz Hz Ebubekir hakkında bilgi sahibi olmak; ve Hz Ebubekir kim sorusunun yanıtlarını almak gibi bir isteğiniz varsa, zaman kaybetmeden Hz Ebubekir hakkında bilgileri sizlere kısaca aktarmaya başlayalım…

Hz Ebubekir Kim?

Kureyş’in Teym boyundan olan Ebu Kuhafe, ve Ümmü’i Hayr Selma’nın oğlu olan Hz Ebubekir, Mekke’de, 571 senesinde dünyaya gelmiştir. Müslüman olmadan önce Abdül Kâbe ismini almış olan Hz Ebubekir, Ebubekir Es Sıddık olarak anılırdı. Bunun anlamı onun doğrulayıcı, sadık, ve bağlı olmasından ileri gelmekte idi. Peygamberimiz Hz Muhammed’e, Hz Hatice’nin ardından ilk inanan Hz Ebubekir olmuştur. Bu durum Hz Ebubekir’in ilk müslüman erkek olduğunu da bizlere açık şekilde göstermektedir.

Ümmi Ruman ile evlenen Hz Ebubekir’in, eşinden dört çocuğu olmuştur. Bu çocukların isimleri. Abdurrahman, Esma, Aişe, Abdullah’tır. Hz. Aişe, Hz Muhammed ile evlendiği için, Hz Ebubekir’in, peygamberimizin kayınpederi olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Peygamberimiz ile birlikte hicret eden Hz Ebubekir, kayınpederi ile birlikte Sevr Mağarası’nda üç gün zaman geçirmiştir. Mağaraya ilk olarak Hz Ebubekir girmiş, sonrasında buranın emin bir yer olduğunu görüp, peygamberimizi de içeri almıştır.

Peygamberimizin hastalandığı zamanlarda onun adına namaz kıldıran isim, peygamberimizin isteği ile Hz Ebubekir olurdu. Bununla birlikte 27 ay kadar süren bir halifelik dönemi olan Hz Ebubekir, Kur’an ayetlerinin de toplanmasını sağlayan isim olarak bilinmektedir. İran, ve Filistin’in fetihleri, Hz Ebubekir’in halifeliği zamanında gerçekleşmiştir.

634 senesinde, 63 yaşında iken hastalanan Hz Ebubekir’in vefatı Medine’de gerçekleşmiştir. Hz. Ömer’in kıldırdığı cenaze namazının sonrasında, Hz. Muhammed’in göğüsleri hizasına defnedildiği belirtilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları