Ebusuud Efendi Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Ebusuud Efendi hakkında bilgi vererek, Ebusuud Efendi kimdir sorusunun yanıtı olan Ebusuud Efendi hayatından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Ebusuud Efendi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden soralım: Ebusuud Efendi kimdir? İşte Ebusuud Efendi hayatı, ve Ebusuud Efendi hakkında bilgi:
Ebusuud Efendi kimdir? Çorum İskilip’te, 30 Aralık 1491 tarihinde doğan Ebusuud Efendi’nin bilinen bir diğer ismi de Hoca Çelebi’dir. Mehmed Ebusuud El-İmadi ise, Ebusuud Efendi’nin asıl adı olarak belirtilmektedir. Ebusuud Efendi hakkında bilgi verirken, Ebusuud Efendi’nin, Ali Kuşçu’nun torunu olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir; Ali Kuşçu ile olan bu yakınlık anne tarafından gelmektedir.
Ebusuud Efendi, eğitimi için derslerini, öncelikle mutasavvıf olan babası Muhyiddin Mehmed’den, sonrasında da Karamanlı Seyyid Süleyman, ve Müeyyedzade Abdurrahman Efendi’den almıştır. Bu derslerin sonrasında sene 1516 olduğunda, İnegöl İshak Paşa Medresesi’ne Müderris olarak yerleştirilmiştir. 1520’de bu görevinden alınan Ebusuud Efendi, daha sonra ise farklı illerde, müderris olarak görevine devam etmiş, son olarak İstanbul’a gelmiştir. 1533 senesinde ise, Müderrislik görevinden kadılık görevine yükselmiş bulunmakta olan Ebusuud Efendi, ilk önce Bursa’da, sonrasında da İstanbul’da kadılık görevini gerçekleştirmiştir.
Ebusuud Efendi hayatını aktarır, ve Ebusuud Efendi kimdir sorusunun yanıtı olarak Ebusuud Efendi hakkında bilgi verirken, Ebusuud Efendi’nin, 1537 senesinde Rımeli Kazaskerliğine yükseltildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Sene 1545 olduğunda ise Ebusuud Efendi Şeyhülislam olarak görevinde yükselmeye devam etmiştir. Şeyhülislam olduktan sonra, Ebusuud Efendi’nin görevinde bir değişiklik olmamış, aynı işi idame etmeyi sürdürmüştür. Fetvaları, ve şiirleri bulunan Ebusuud Efendi’nin ölümü, 23 Ağustos 1574 tarihinde İstanbul’da gerçekleşmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları