Yamuk Hakkında Bilgiler Ve Yamuğun Özellikleri

Bu yazımızda sizlere yamuk hakkında bilgiler vererek, yamuk nedir, yamuğun özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de yamuk hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden yamuğun özelliklerini; ve yamuk nedir sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Yamuk nedir? Dört kenarı, ve dört köşesi bulunmasına rağmen, sadece karşılıklı iki kenarı birbirine paralel olan şekillere yamuk adı verilmektedir.
Yamuğun özellikleri nelerdir? Yamukta, sadece iki kenar birbirine paraleldir. Yamuğun iç açıları toplamı 360 derecedir. Yamuğun yüksekliğini elde edebilmek için, karşılıklı, ve birbirine paralel olan iki kenardan birisinden bir nokta belirlenir, ve diğer paralel kenara bu noktadan bir çizgi indirilir. Bu çizgi yamuğun yüksekliği olarak belirtilmektedir.
Yamuğun özelliklerine baktığımızda, yamukta bulunan iki yan kenarın açılarının birbirini bütünlediği; yani açı ölçülerinin toplamının 180 derece olduğunu belirtmemiz gerekir. Bir de yamuğun orta tabanı bulunmaktadır. Yamuğun orta tabanı için, iki yan kenarın orta noktasından birbirine doğru bir doğrunun oluşturulması gerekmektedir. Yamuğun paralel iki kenarı ortasında bulunan, ve o kenarlara paralel olan üçüncü doğrunun uzunluğunu bulmak için, paralel olan iki kenar uzunluklarının toplanması, sonrasında da ikiye bölünmesi gerekmektedir.
Yamuğun alanını bulabilmek için yapılması gereken, paralel iki kenarın uzunluklarının toplanması, sonrasında elde edilen sonucun ikiye bölünmesi, ve elde edilen sonucun da yamuğun yüksekliği ile çarpılması gerekmektedir.
Yamuğun alanı K, yüksekliği ise H harfi ile gösterilmektedir.
Yamuğun çevresini hesaplayabilmek için dört kenar uzunluğunun toplanması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları