Paralelkenar Ve Paralelkenarın Özellikleri

Bu yazımızda sizlere paralelkenar ile ilgili bilgiler vererek, paralelkenarın özellikleri, paralelkenarın çevresi, ve paralelkenarın alanı hakkında bilgileri vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Paralelkenarda kaç kenar vardır diyenler için, dört kenarı olan bir dörtgen olduğunu belirtelim, ve sonrasında paralelkenar ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Paralelkenar nedir? Dört adet karşılıklı kenarı bulunan; ve her bir karşılıklı kenarın kenar uzunluğu eşit olan dörtgenlere verilen isim paralelkenardır. Bu noktada, dikdörtgen; ve karenin de paralelkenar olarak belirtildiğini aktarmayı unutmamamız gerekmektedir.
Paralelkenarın özellikleri: İki karşılıklı kenar birbirine eşittir. Karşılıklı açıların ölçüleri birbirine eşittir. Karşılıklı kenarlar birbirine paraleldir. Paralelkenarın özellikleri arasında yer alan bir diğer detay da, birbirini takip eden iki açının ölçü toplamının 180 derece olduğudur. Paralelkenarın özellikleri arasında yer alan ve birbirini takip eden iki açıdan birinin dar açı, diğerinin ise geniş açı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Paralelkenarın özellikleri arasında yer alan iç açılar toplamının 360 derece olduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız.
Paralelkenarın çevresi, birbirini takip eden iki kenarın toplanarak iki ile çarpılması sonucunda elde edilmektedir.
Paralelkenarın alanı ise, paralelkenara ait olan bir kenar ile, bu kenara ait yüksekliğin çarpılmasından elde edilen sonuç olarak belirtilmektedir. Paralelkenarın alanını aktarırken paralelkenarın yüksekliğinden de söz edecek olursak, paralelkenarda, geniş açının bulunduğu yerden alt kenara indirilen dik çizginin, paralelkenarın yüksekliği olduğunu belirtebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları