Karenin Özellikleri

Geometrinin temel şekillerinden bir tanesi olan kare hakkında bilgileri sizlerle paylaşarak, kare nedir, karenin özellikleri nelerdir sorularının yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Karenin alanı, karenin çevresi, karenin köşegen uzunluğu… karenin özellikleri bilindiğinde kolay bir şekilde bulunabilecek değerler arasında yer almaktadır. O halde hemen gerekli aktarımları gerçekleştirmeye başlayalım.

Kare Nedir?

Dört kenarı ve dört köşesi bulunan, her bir kenarı birbirine eşit olan; her bir açısı birbirine eşit ve 90 derece olan düzgün çokgene kare adı verilmektedir. Karenin eski adı murabbadır. Dikdörtgen ve eşkenar dörtgen ile karenin özellikleri ortaktır.

Karenin Özellikleri

■ Karenin kenar uzunlukları birbirine eşittir.
■ Karenin iç açılarının toplamı 360 derecedir.
■ Karenin her bir iç açısı 90 derecedir; yani bütün açıları dik açıdır.
■ Bir dikdörtgenin kenar uzunlukları eşitse o dikdörtgen karedir. Bir eşkenar dörtgenin iç açıları birbirine eşit ise o eşkenar dörtgen bir karedir.
■ Karenin alanı, bir kenarın kendisi ile olan çarpımıdır. Yani, karenin alanı, bir kenarın karesi şeklinde hesaplanır. Örneğin, bir kenar uzunluğu 5 santim olan bir karenin alanı 5 x 5 = 25’tir.
■ Bir kenarı a olan karenin köşegen uzunluğu a 2 şeklinde belirtilmektedir. Yani bir kenarı 3 santim olan bir karenin köşegen uzunluğu 3 2 şeklindedir.
■ Karenin iki köşegeni vardır ve bu köşegenler birbirini dik ortalar.
■ Karenin köşegenlerinin kenarlarla yapmış olduğu açılar 45 derecedir.
■ Karenin çevresi, bir kenarın 4 ile çarpılması şeklinde bulunmaktadır. Bir kenarı 6 santim olan bir karenin çevresi 6 x 4 = 24 şeklinde bulunmaktadır.
■ Karenin köşegenlerinin uzunluğu birbirlerine eşittir.
■ Karenin köşegenleri, aynı zamanda açıortaydır. Karenin kenarlarının orta noktalarını birleştirirsek yeni bir kare elde ederiz. Bu karenin alanı, büyük karenin alanının yarısı kadardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları