Kare Nedir? Karenin Özellikleri Nelerdir?

Kare nedir? Bu sorunun yanıtının sadece Geometri dersi kapsamında işimize yarayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü günlük hayatta dakare ve kare ile ilgili bilgiler sıklıkla karşımıza çıkar ve kendimizi bir anda,karenin sahip olduğu özellikleri hatırlamaya çalışırken buluruz.

Peki o halde kare nedir? Dörtkenar uzunluğu da birbirine eşit olan ve her bir iç açısı 90 derece olan dörtgen geometrik şekle genel olarak kare adı verilmektedir. BilgiBilgi içerisinde daha önce kare ile ilgili çok sayıda paylaşımda bulunduk. Dilerseniz bu paylaşımları da gözden geçirebilirsiniz:

Karenin kaç köşegeni vardır?
Karenin köşegeni
Karenin özellikleri
Karenin köşegen uzunluğu
Karenin kenar uzunluğu
Kare

Şimdi konu hakkında bilgilerimizi pekiştirelim.

Kare Nedir?

Kare nedir? Dört kenar uzunluğu birbirine eşit olup, her bir açısının ölçüsü de 90 derece olan dörtgene kare adı verilmektedir. Bir başka tanım ile kare, dört kenarı ve dört açısı birbirine eşit olan dörtgendir. Eski adı murabba olan kare, Geometri’nin en temel şekillerinden bir tanesidir.

Karenin Özellikleri

Kare Nedir

Kare nedir? Aynı zamanda düzgün çokgen, eşkenar dörtgen ve dikdörtgen olduğunu ve karenin özelliklerinin, dikdörtgen ve eşkenar dörtgen özellikleri ile çok benzer olduğunu belirterek, karenin özellikleri hakkında bilgi edinmeye başlayalım.

Karenin Özellikleri

Karenin özellikleri maddeler halinde şu şekildedir:

• Karenin her bir kenar uzunluğu bir diğeri ile eşittir.

• Karşılıklı kenarları birbirine paraleldir.

• Açılarından her birinin ölçüsü 90 derecedir.

• Karenin köşegenleri iki tanedir. Köşegenler aynı zamanda açıortay olup, birinin uzunluğu diğerine eşittir.

• Karenin alanını bulmak için bir kenar uzunluğunu kendisi ile çarpmak gerekir. Başka bir deyişle karenin alanı, bir kenar uzunluğunun karesidir.

• Karenin köşegenlerinin iki tane olduğunu belirtmiştik. Bu köşegenlerin kesişme noktası, karenin ağırlık merkezini vermektedir.

• Karenin köşegenleri birbirlerini dik ortalar.

• Karenin çevresini bulmak için bir kenar uzunluğunu 4 ile çarpabilir ya da karenin çevresini, dört kenarı birbiri ile toplayarak bulabilirsiniz.

• Köşegenleri ile kenarları arasında 45 derecelik açılar bulunmaktadır.

• Karenin köşegen uzunluğu a 2 olarak belirtilmektedir. A, karenin bir kenar uzunluğudur. Örneğin karenin bir kenar uzunluğu 5 santim ise bu karenin köşegen uzunluğu: 5 2 şeklindedir.

Kare nedir ve karenin özellikleri konuları ile ilgili aklınıza takılanlar varsa konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları