Kare Nedir? Karenin Kenar Uzunluğu Nasıl Bulunur?

Bu yazımızda sizlere, kare nedir sorusunun yanıtı ile birlikte, karenin özellikleri, karenin çevresi, ve karenin alanı hakkında detaylardan söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Yani kare hakkında bilgileri yazımız içerisinden edinebileceksiniz. O halde, isterseniz hiç zaman kaybetmeden kare nedir sorusunun yanıtına bakalım, ve kare hakkında bilgi edinmeye başlamış olalım:
Kare nedir? Bir dörtgenin, kenar uzunlukları eşit, açı ölçüleri doksan derece ise, bu dörtgene kare adının verildiğini bilmeliyiz. Kare nedir sorusunun yanıtı sonrasında isterseniz kare hakkında bilgi edinmeye, karenin özelliklerini öğrenerek devam edelim:
Karenin özellikleri arasında ilk olarak, dört kenar uzunluğunun birbirine eşit olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Karenin özellikleri arasında yer alan bir diğer detay ise, açı ölçülerinin doksan derece olduğudur. Bir karenin iç açılarının toplamı 360 derece olarak bilinmelidir. Kare içerisinde bulunan köşegenler, karenin açılarnı iki eşit parçaya böler, ve 45 derece yaparken, iki köşegenin de birbirini ortaladığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Karenin çevresi: Kenar uzunlukları birbirine eşit olan kare içerisinde, karenin çevresini bulabilmek için, bir kenar uzunluğunun dört ile çarpılması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Karenin çevresini dörde bölerek de, karenin kenar uzunluğunun bulunabileceğini belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Kare ile ilgili sorularda, karenin çevresi verilir, ve karenin kenar uzunluğu istenirse,, karenin çevresi dörde bölünerek karenin kenar uzunluğu bulunabilir.
Karenin alanı: Karenin kenar uzunluğunun, kendisi ile çarpılması sonucunda karenin alanı bulunmaktadır. Karenin alanı verilmiş ise, verilen sayının, hangi sayının karesi olduğunu bilmek, karenin kenar uzunluğunun bulunmasını sağlayacaktır. Kare ile ilgili sorularda, karenin alanı verilerek de karenin kenar uzunluğunun bulunması istenebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları