Düzlem Nedir? Düzlemin Özellikleri

Bu yazımızda sizlere, düzlem nedir, düzlemin özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtları arasında yer alan düzlemin özelliklerinden söz etmemizin yanında, düzlem örneklerinden de bahsedeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden, düzlem nedir sorusunun yanıtlarına, sonrasında da düzlemin özelliklerine bakalım:

Düzlem nedir? Düzgün yüzeylere verilen isim düzlemdir. Düzlem örneklerine bakarak, düzlem nedir sorusunun yanıtını daha net algılayabileceğinizi düşünüyoruz…
Düzlem örnekleri: Bir bardağın içerisinde durgun bir şekilde duran su, pencerenin camı, klavye masası, dolap kapağı, duvar, halının üstü… şeklinde düzlem örneklerini çoğaltabiliriz. Peki düzlemin özellikleri nelerdir? Hiç zaman kaybetmeden düzlemin özelliklerini de gözden geçirelim:
Düzlemin özellikleri nelerdir? Düzlemin ilk olarak, sınırsız olduğundan söz etmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, bir düzlemde sınırsız nokta bulunduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız. Düzlemin özellikleri arasında yer alan diğer detay ise, düzlemin okunuşunun, ya da isimlendirilişinin, alfabede bulunan herhangi bir büyük harf ile belirtilmesi gerektiğidir. Bir düzlemde, bir uzunluk, bir de genişlik kavramları bulunmaktadır.
Düzlemin özellikleri nelerdir sorusunun yanıtlarına bakmaya devam ettiğimizde, iki tane nokta düşünmeliyiz; ve bu iki noktadan geçebilecek olan düzlem sayısının sonsuz olduğunu belirtmeliyiz. Üç tane doğrusal olmayan nokta düşündüğümüzde ise, bu üç noktadan geçebilecek olan düzlem sayısının sadece bir olduğunu belirtmeliyiz. Bir doğru var; ve bu doğrunun dış kısmında da bir nokta varsa, bu durumun bir düzlem yarattığını belirtmeliyiz. Bunun yanında, İki doğrunun kesişmesinin; ya da iki doğrunun paralel olmasının da birer düzlem yarattığını belirtmeyi unutmamalıyız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları