Doğru Parçası Nedir? Işın Nedir?

Bu yazımızda sizlere, doğru parçası nedir, ışın nedir, ve yarı doğru nedir sorularının yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de doğru parçası nedir, ışın nedir; ya da yarı doğru nedir şeklindeki soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Doğru parçası nedir? Herhangi bir doğruyu, ve bu doğru üzerindeki farklı noktaları düşünelim, sonrasında da herhangi iki noktayı ele alalım. Bu iki nokta arasındaki tüm noktaların birleşiminden oluşan düz nokta kümesine doğru parçası adı verilmektedir. Doğru parçası nasıl okunur sorusunun yanıtına bakacak olursak, doğru parçasının başındaki; ve sonundaki iki noktanın adının birleşimi ile doğru parçasının okunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Doğru parçasının özellikleri arasında, doğru parçasının baş, ve sonundaki noktalar belli olduğundan dolayı, sınırlı olduğundan da söz etmemiz gerekmektedir.
Işın nedir? Işın nedir sorusunun yanıtlarını verirken, bir doğruyu düşünmemiz gerekecektir. Doğrunun herhangi bir noktasını göz önüne aldığımızda, bu noktanın sağ tarafında bulunan tüm noktaların birleşiminden oluşan noktalar kümesine ışın adının verildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Işının özelliklerine bakarken, bir noktasının belirli olduğunu bildiğimize göre, başlangıcının sınırlı, ancak sonrasının sınırsız olduğunu belirtmeliyiz. Çünkü ışın, başlangıcı belli olan noktanın sağ tarafında yer alan tüm noktaların birleşim kümesinden oluşmaktadır; ve sonu belli değildir; yani sınırsızdır.
Yarı doğru nedir? Doğru üzerinde bulunan bir ışının başlangıç noktasının çıkartılması ile elde edilen noktalar kümesine yarı doğru adı verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları