Doğru Nedir? Doğrunun Özellikleri Nelerdir?

Matematikte, geometrik şekillerin oluşmasını sağlayan bir takım işaretler bulunmaktadır, bu işaretler aynı zamanda sayılar ile ilgili yapılan işlemlerde de kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere, bu işaretlerin bazılarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde hiç zaman geçirmeden, bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Nokta nedir? Sıkça karşılaştığımız noktaları tanımlamamız aslına bakarsanız zordur, ve sadece ne olduğunu ifade edebiliriz: örneğin, iki tane doğru parçasının birbiri ile kesiştiği yere nokta adı verilmektedir. Kalemi kağıda bir sefer değdirdiğimizde elde ettiğimiz şeyin de adı noktadır. ”.” şeklinde gösterilmektedir. Matematik içerisinde kullanılan noktalar, ”A.” şeklinde yazılır, ve ”A noktası” gibi okunurlar. Bir noktanın, genişlik, yükseklik, ya da uzunluğunun bulunmadığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Doğru nedir? Bir düzlemde bulunan noktaların aynı doğrultuda oluşturdukları çizginin adının doğru olduğunu belirtebiliriz, ancak, doğru nedir sorusunun yanıtlarından söz ederken, noktaların arasında boşluk kalmamasının gerekliliğini de belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Doğrunun okunuşu, doğrunun başındaki ve sonundaki harflerin birlikte söylenmesi ile gerçekleşebileceği gibi, doğrunun okunuşu, sadece doğrunun başında bulunan harf ile de gerçekleştirilebilmektedir. Doğrunun özellikleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan doprunun özelliklerine baktığımızda, doğrunun özellikleri arasında ilk sırada, doğruyu oluşturan noktaların sayısının sonsuz olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Doğrunun özellikleri arasında, bir doğrunun başı, ve sonunun olmadığından da söz etmemiz gerekmektedir, ve doğrunun her iki ucunun da sınırsız olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Doğrunun özellikleri arasında, doğrunun oluşumunda faktörü bulunan noktaların arasında bir boşluğun bulunmadığından da söz etmemiz gerekmektedir. Doğrunun özellikleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında tek bir yönü olan doğrunun sadece uzunluğunun bulunduğunu, yükseklik, ve genişliğinin bulunmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Farklı iki adet noktanın birleşiminden sadece bir doğru geçebileceğini, ve bunun yanında, bir doğru üzerinde bulunan noktaların doğrusal noktalar olduğunu da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Doğru demeti nedir? Bir noktadan geçen farklı sayıdaki doğruların tamamına verilen isim doğru demeti olarak belirtilmektedir. Ve bir noktadan geçen doğruların, dolayısı ile doğru demetinin sonsuz sayıda olduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız. Doğru demetinde bulunan doğruların kesim noktasında bulunan noktanın sayısı ise sadece ”1”dir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları