Dikdörtgenin Kenar Uzunluğu Nasıl Bulunur?

Bu yazımızda sizlere dikdörtgen hakkında bilgi vererek, dikdörtgen nedir; ve dikdörtgenin özellikleri nelerdir sorularının yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Dikdörtgenin kenar uzunluğu nasıl bulunur, dikdörtgenin çevresi nasıl hesaplanır, dikdörtgenin alanı nasıl hesaplanır gibi pek çok sorunun yanıtlarını da yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden dikdörtgen hakkında bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Dikdörtgen Nedir?

Bir geometrik şeklin karşılıklı kenarları birbirine paralel ise, kenar uzunlukları karşılıklı olarak birbirine eşit olup, köşelerin her biri dik ise, bu geometrik şeklin adının dikdörtgen olduğunu belirtmeliyiz. Dikdörtgenin tanımını başka bir deyişle, dört dik kenarı olan, bu kenarlardan karşılıklı olarak her ikisinin birbirine eşit uzunlukta olduğu şekle dikdörtgen adı verilmektedir.

Dikdörtgenin Özellikleri Nelerdir?

• Dikdörtgenin, her biri 90 derece olan dört açısı bulunmaktadır.
• Dikdörtgenin iç açılarının toplamı 360 derecedir.
• Dikdörtgeni oluşturan karşılıklı iki kenar uzunluğu birbirine eşittir.
• Bir dikdörtgen, aynı zamanda dörtgendir.
• Bir dikdörtgende, birbirine eşit uzunlukta iki tane köşegen vardır.
• Dikdörtgeni iki eşit parçaya bölen çizgiye simetri adı verilir.

Dikdörtgenin Çevresi Nasıl Hesaplanır?

Dikdörtgenin çevresini bulmak için, taban, ve yükseklik uzunluklarının toplanması, ve sonrasında da 2 ile çarpılması gerekmektedir. Aynı şekilde, dört kenar uzunluğunun toplanması ile de dikdörtgenin çevresinin hesaplanabilmesi mümkündür.

Dikdörtgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Dikdörtgenin alanını hesaplamak için yapılması gereken, taban, ve yükseklik uzunluklarının birbirleri ile çarpılmasıdır. Başka bir deyişle dikdörtgenin alanı, kısa kenar uzunluğu ile uzun kenar uzunluğunun çarpılması şeklinde bulunabilmektedir.

Dikdörtgenin Kenar Uzunluğu Nasıl Bulunur?

Dikdörtgen sorularında, dikdörtgenin kenar uzunluğunu bulabilmek için farklı verilerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin, dikdörtgenin taban uzunluğu; ve çevresi verilerek, yükseklik uzunluğunun hesaplanması gerekebilir. Burada yapılması gereken işlem şudur: İlk olarak, dikdörtgenin çevresi ikiye bölünüz, sonrasında da verilen kenar uzunluğu sonuçtan çıkartılır. Geriye kalan sonuç ise bize, istenen sonucu, yani aranan dikdörtgenin kenar uzunluğunu verir.

Dikdörtgen sorularından bir diğeri de, dikdörtgenin alanının verilerek, kenar uzunluğunun istenmesi şeklinde olabilir. Burada da yine bir kenar uzunluğunun verilmiş olması gerekecektir. Dikdörtgenin kenar uzunluğunu bulmak için yapılması gereken, dikdörtgenin alanını, verilen kenar uzunluğuna bölmektir. Çıkan sonuç, bizden istenen, dikdörtgenin kenar uzunluğudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları