Dikdörtgen Nedir? Dikdörtgenin Özellikleri

Bu yazımızda sizlere dikdörtgen hakkında bilgiler vereceğimizi, dikdörtgen nedir, dikdörtgenin özellikleri nelerdir gibi konularda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz hiç zaman kaybetmeden, dikdörtgen nedir sorusunun yanıtını alarak dikdörtgen hakkında bilgilerimizi edinmeye başlayalım:

Dikdörtgen nedir? Bir geometrik şekil olan dikdörtgenin karşılıklı kenarlarının uzunlukları birbirlerine eşittir, ve her bir açısının da doksan derece olması gerekmektedir. Dikdörtgenin özellikleri ile ilgili bilgilere bakmak istediğimizde ise,
Dikdörtgenin özellikleri arasında, iki karşılıklı kenar uzunluğunun birbirine eşit olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Dikdörtgenin özellikleri arasında yer alan açı ölçüleri doksan derece ile diktir. Dikdörtgenin özellikleri arasında yer alan bir diğer detay ise, köşegenlerin birbirini ortaladığıdır. Dikdörtgenin köşegenlerinin birbirini ortaladığını da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Dikdörtgenin çevresi, kenar uzunluklarının toplamına eşittir. Dikdörtgenin çevresini bulmak için, kısa kenar ile uzun kenar uzunlukları toplanıp iki ile çarpılabilmektedir.
Dikdörtgenin alanı, kenar uzunluklarından olan kısa kenar, ve uzun kenarın birbiri ile çarpılması ile bulunmaktadır; yani dikdörtgenin alanını bulmak için, kısa kenar A, uzun kenar da B olarak nitelendirilecek olursa, dikdörtgenin alanı A X B şeklinde hesaplanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları