Çokgen Nedir? Çokgen Çeşitleri Ve Özellikleri

Bu yazımızda sizlere ilk olarak çokgen nedir sorusunun yanıtını vereceğiz. Daha sonra ise, çokgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan çokgen çeşitleri ve özelliklerini aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. İsterseniz zaman kaybetmeden hemen çokgen nedir sorusunun yanıtları ile bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Çokgen nedir? En az üç tane doğru paröası, ve bu üç doğru parçasının en az ikisinin bir ucunun birbirine değmesi sureti ile oluşturulan kapalı şekillere çokgen adı verilmektedir. Çokgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında, üçgen; ve kare ile dikdörtgenlerden de söz edilmektedir; ancak çokgen tabirinin genel olarak beş kenar, ya da daha fazla kenarı olan kapalı geometrik şekillere verilen isim olduğunu belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. O halde hemen, çokgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan çokgen çeşitleri; ve özelliklerini gözden geçirmeye başlayalım:
Çokgen çeşitleri arasında yer alan her bir şeklin isminin, kenar ve köşe sayısına göre belirlendiğini unutmamamız gerekmektedir. Üçgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan düzgün çokgenlerin ise, tüm kenar uzunluklarının; ve açı ölçülerinin birbirine eşit olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Çokgen çeşitleri ve özellikleri arasında belirttiğimiz bu detaya ek olarak, düzgün çokgenlere örnek vermek istersek, eşkenar üçgen ile karenin düzgün çokgen olarak belirtilebileceğini unutmamalıyız. Eşkenar üçgenlere düzgün çokgenler arasında düzgün üçgen ismini verebiliriz. Bunun yanında kareye de, düzgün çokgen isimleri arasında düzgün dörtgen adının verilebileceğini belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Çokgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan düzgün üçgenin özelliklerine baktığımızda, bir üçgenin iç açıları toplamının 180 derece olmasından hareketle, her bir açının ölçüsünün 60 derece olması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Ancak kare için aynı durum geçerli değildir. Karenin iç açıları toplamı 360 derecedir, ve bir düzgün dörtgen olan karenin her bir açısının ölçüsü 90 derece olmak zorundadır.
Çokgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan çokgen çeşitleri ve özelliklerinden söz ederken, düzgün beşgen ile ilgili bilgi vermek istediğimizde, düzgün beşgenin her bir iç açısının ölçüsünün 108 derece olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Buna göre, düzgün beşgenin özelliklerine baktığımızda, düzgün beşgenin iç açıları toplamının 540 derece olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Çokgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan düzgün altıgen ile ilgili bilgilerimizde ise, düzgün altıgenin özellikleri arasında ilk olarak, her bir iç açının 120 derece olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bir düzgün altıgenin iç açılarının toplamı 720 derece olarak belirtilmekte, ve düzgün altıgenin özellikleri arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları