Açılarına Göre Üçgen Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, açılarına göre üçgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan açılarına göre üçgen çeşitlerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Açılarına göre üçgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan açılarına göre üçgen çeşitlerinin öğrenilmesinin sonrasında, kısaca, açılarına göre üçgen çeşitlerinin özelliklerini de öğreneceğinizi belirterek, bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Açılarına göre üçgen çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan açılarına göre üçgen çeşitleri, ve açılarına göre üçgen çeşitlerinin özelliklerini aktarmaya başlamadan önce belirtelim: Bir üçgenin iç açılarının toplamı 180 derece olarak bilinmektedir. Açılarına göre üçgen çeşitleri de buna göre belirlenmektedir. Bilgilerimizi şimdi almaya başlayalım:
Dar Açılı ÜçgenDar Açılı Üçgen: Dar açılı üçgenin üç açısının da dar açı olması gerekmektedir. Yani şu şekilde açıklayabiliriz: Bir üçgenin üç iç açısının da 90 dereceden küçük olması durumunda bu üçgene dar açılı üçgen adı verilmektedir.

geniş açılı ücgenGeniş Açılı Üçgen: Bir üçgenin üç açısından bir tanesinin 90 dereceden büyük olması durumunda geniş açılı üçgenden söz etmemiz gerekmektedir. Bir geniş açılı üçgen içerisinde, birden fazla geniş açı bulunmayacağının da bilinmesi gerekmektedir.

Dik açılı üçgenDik Açılı Üçgen: Bir üçgenin açılarından bir tanesinin 90 derece olması durumunda bu üçgene dik açılı üçgen adı verilmektedir. Dik açılı üçgenin birden fazla dik açısının bulunamayacağının bilinmesi gerekmektedir. Dik açılı üçgende, dik açının haricindeki diğer iki açının ölçü toplamının 90 derece olması gerekmektedir. Dik açılı üçgende bulunan 90 derecelik açının her iki kenarının uzunluğu da birbirine eşit ise, bu üçgene, İkizkenar Dik Açılı Üçgen adı verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları