Düzlem Nedir?

Bu yazımızda sizlere düzlem hakkında bilgilerden söz ederek, düzlem nedir, düzlem örnekleri nelerdir… gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Sizin de düzlem hakkında bilgi edinmeye, düzlem örneklerini öğrenmeye, düzlem nedir sorusuna yanıt almaya ihtiyacınız varsa, aradığınız bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz:

Düzlem Nedir?

İki boyutlu olan, bu anlamda eni, ve boyu olmakla birlikte yüksekliği bulunmayan, ancak hayal edildiği zaman sonsuza kadar gidebilen cisimlere düzlem adı verilmektedir. Dünya üzerinde düzlem olmadığını; yani sonsuzluğa kadar uzanan hiç bir cismin bulunmadığını belirtmeliyiz. Ancak düzlem parçası vardır; yani, hayalinizde, onun sonsuza kadar gidebileceğini canlandırabileceğiniz, ancak normalde sonsuzluğa gidemeyecek şeyler bulunmaktadır.

Düzlem Örnekleri Nelerdir?

Dünyamızda düzlem olmadığını belirttik, bu nedenle düzlem örneklerini veremiyoruz, ancak, zaten düzlemin hayalimizde canlanan bir cisim olduğunu belirttiğimiz için, düzlem örnekleri dahilinde şundan söz edebiliriz: Yemek yediğiniz masanın üzerindeki masa örtüsünü düşünün. Bu masa örtüsünün kenarlarından birinin uzadığını, duvarları, dağları, denizleri aşarak dünyanın dışına çıktığını hayal edin… İşte bunu düzlem örnekleri arasında verebiliriz…

Düzlem Parçası Örnekleri

Düzlem örneklerine nazaran düzlem parçası örneklerini bulmamız çok daha kolaydır. Yemek masasının üzeri bir düzlemdir. Mutfak tezgahı, evinizin yüzümekte olduğunuz tabanı, evinizin duvarları… birer düzlem parçası örneği olarak verilebilmektedir.

Matematikte Düzlem Nedir?

Bir eni, ve boyu olan, üzerinden noktaların, ve doğruların geçtiği, yüksekliği bulunmayan… şekiller matematikte düzlem olarak tanımlanmaktadır.

Düzlemin Özellikleri Nelerdir?

• Düzlemin oluşabilmesi için en az üç noktanın olması gerekmektedir.
• Eni ve boyu olan düzlemin yüksekliği bulunmamaktadır.
• İki boyutludur.
• Sonsuza kadar uzayabilen bir uzay cismidir.
• Görülebilirliği yoktur; ancak hayal edilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları