Kahramanmaraşın Kurtuluşu İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda sizlere, Kahramanmaraş ile ilgili kompozisyon önerisinde bulunacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Kahramanmaraşın kurtuluşu ile ilgili kompozisyonlar arasında yer alan Kahramanmaraşın kurtuluşu ile ilgili kompozisyon önerisini, gerektiğinde değerlendirebileceğinizi belirterek, Kahramanmaraş ile ilgili kompozisyon; ve Kahramanmaraşın kurtuluşu ile ilgili kompozisyonlar arasındaki Kahramanmaraşın kurtuluşu ile ilgili kompozisyonu hemen sizlere aktarmaya başlayalım:

Bir Kahramanlık Destenıdır Kahramanmaraşın Kurtuluşu

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı İmparatorluğu; ve onunla birlikte müttefiklerinin başarısız olmaları dolayısı ile yaşanan yenilgi, Osmanlı İmparatorluğu topraklarının, Mondros Ateşkes Antlaşması ile parçalanmasına neden olmuştur. Kahramanmaraş da, bu dağılan topraklar arasında İngilizler; sonrasında da Fransızlar’ın eline geçen şehirlerimiz arasında yer almıştır. Bu işgal, Kahramanmaraş içerisinde yaşanan kargaşayı beraberinde getirmiştir… Kahramanmaraş’ta bulunan Türkler; ve Ermeniler’in birbirlerine olan düşmanlıkları iyice artmış, Ermeniler Fransız askerlerinin yanında olmuşlardır.
Fransız; ve Ermeniler tarafından Türklere edilen hakaretler; ve de yapılan saygısızlıklar, Türk insanının dayanılması zor durumlar karşısında tek yürek olma duygusunu güçlendirmiş; ve yaşanan olaylar üzerine bir de Türk bayrağının Kahramanmaraş kalesinden indirilmesi, Türklere karşı Fransızların yangına körükle gitmesi gibi bir durumu ortaya çıkartmıştır. Tek bilek olan Türkler, bu durum karşısında, hem Müslümanlık; hem de Türklüğü kurtarmak adına, bayrağı kaleye geri dikmiş; ve bunun yanında da Kahramanmaraş’ı geri almak için kendilerine olan güvenlerini kazanmışlardır.
İstiklal Madalyası’nın Kahramanmaraş’a verilmesinin de nedeni olan, Kahramanmaraşın kurtuluşunu sağlayan Kahramanmaraş halkı, 7’den 70’e Fransızlar, ve Ermeniler ile savaşarak, Kahramanmaraş’ı düşmanın elinden almayı başarmışlardır. Gösterilen Kahramanlık örneğini, sadece Kahramanmaraş içerisinde bırakmayan Kahramanmaraş halkı, elde ettikleri başarıyı diğer Türk şehirlerini kurtarmak için de değerlendirmeye karar vermiş; ve komşu illere de destek olmuşlardır. İşte bu nedenle, Kahraman halk sayesinde Maraş’a kahramanlık ünvanının verilmesi gereği görülmüştür…
Bu kahramanlık örneği bize şunu gösterir: bir toplumun, yaşadığı topraklar üzerinde hür olabilmesi için, o toplumun üzerinde yaşadığı toprakların, sadece kendisine ait olması gerekmektedir…

Latest Comments
  1. elena

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları