Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir?

Soğuk kış günlerinde herkes evindeki ısınma yöntemini sonuna kadar kullanıyor. Bu yöntemlerden birisi de doğalgaz… Hal böyle olunca doğalgaz faturasının kabarık geldiği de pek çoğumuz tarafından onaylanmış durumda… Peki ama doğalgaz faturasından nasıl tasarruf edilir? Doğalgaz faturası nasıl az gelir? Yazımız içerisinde sizlere doğalgaz faturasını azaltmanın yollarından söz edeceğiz…

Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?
Doğalgaz Faturası Nasıl Az Gelir?

• Doğalgaz faturasının az gelmesi için her şeyin öncesinde radyatör, kombi; ve boruların bakımının yapılmış olması gerekmektedir. Kombi; ve borularda meydana gelen tıkanmalar dolayısı ile daha fazla ısının gelmesi için daha çok yakıt harcanır; radyatörlerin bakımının yapılmamış olması ise, evin daha az ısınmasına neden olmaktadır.

• Radyatörlerin dış ortama ısı vermesi gibi bir durum söz konusudur. Dolayısı ile, hem evinizin içi, ve hem de duvarların arka tarafı ısınır. Oysa ki duvar ile radyatör arasına ısı yalıtım levhası yerleştirirseniz, duvarın arkasına gidecek olan ısı da evinizin içine gider. Daha az yakıt ile daha çok ısınabilirsiniz.

• Pencerelerinizi dikkatli şekilde, tam olarak kapatmalı, aralık bırakmamalısınız. Perdeleri ise, olabildiğince kapatmanız gerekir. Bu noktada, kapattığınız perdenin, radyatörün önüne gelmemesine dikkat etmeniz önemlidir.

• Doğalgaz faturasının az gelmesi için, binanın dış yalıtımının da yapılmış olması gerekmektedir. Aksi halde ısının dış ortama yayılması gibi bir durum söz konusu olabileceği gibi, dış ortamdaki soğuk havanın da evi etkilemesi olumsuzluğu gündeme gelebilmektedir.

• Termostat kullanımına dikkat ederek de doğalgaz faturasından tasarruf edebilirsiniz. Bunun için, termostat derecesinin 1 derece düşük olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz; ama derece ne kadar düşük olursa, doğalgaz faturası da o kadar düşük olacaktır.

• Radyatörler pencere; ya da kapının altında ise, bu durum ısının dış ortama gitmesine neden olabilmektedir. PVC doğrama; ve çift cam kullanımı ile ısıdan kar, doğalgaz faturasından tasarruf edilebileceği unutulmamalıdır.

• Bacalı bir ısı sistemi kullanıyorsanız, bacanın temizliğini en az senede bir kere gerçekleştirmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Bu sayede ısıdan kar elde ederken, can güvenliğinizi de arttırmış olursunuz.

• Kombinin bulunduğu ortamda havalandırmanın sürekli olarak gerçekleştirilmesi önemlidir. Aksi halde daha fazla yakıt harcanacaktır.

• Radyatörün önünde herhangi bir eşya bırakılmaması da önemli başka bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları