Altının Düşeceğini Nasıl Anlarız?

Altının düşeceğini nasıl anlarız, Altının yükseleceğini nasıl anlarız, Altın fiyatları düşecek mi, Altın fiyatları yükselecek mi… gibi soruların tamamı, sadece ekonomi ile ilgilenenleri değil, aslında herkesi meraka düşürüyor. Altının düşeceğini nasıl anlarız diyen kişi, ilk iş olarak, ekonomi ile ilgilenmiyorsa dahi, yakında düğünü olacak akrabalarının altınlarını alıp bir kenara bırakıyor. Altın fiyatlarının yükseleceğini bilen bir kişi ise altın alıp yatırım yapmayı tercih edebiliyor.

Altın fiyatlarının aslında günün 24 saati değiştiğini ve bu durumun tek bir ülkenin elinde olmadığını da belirtmek gerekiyor. Türkiye’de 09:00 itibari ile başlayıp 18:00 itibari ile kapanan altın piyasası, sonra İngiltere’de, daha sonra da Amerika’da açılıyor. Her ülkede altın piyasası günün belli bir saatinde açık kalıyor ve bu esnada da fiyatlarda ciddi değişimler söz konusu olabiliyor. Tam da bu noktada, 18:00’da düşük bıraktığımız altın fiyatlarının, bir sonraki gün 09:00’da fırlamış olduğunu görebiliyoruz.

Altın fiyatlarının düşeceğini nasıl anlarız sorusunun yanıtını bilenler, bir sonraki sabah güne daha ciddi kazançlar elde ederek başlayabiliyorlar. Ve aslında altının yükseleceğini nasıl anlarız sorusunun yanıtları, bazı detayların bilinmesi ile hiç de zor değil. Elbette başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere diğer güçlü ülkeler, altın fiyatları düşecek mi ya da altın fiyatları yükselecek mi sorularına yanıt açısından daha etkinler. Ancak bunun yanında, yaşanan pek çok şeyin de altın fiyatları üzerinde etkili olacağını bilmek gerekiyor. Peki nelerden söz ediyoruz?

Altının Yükseleceğini Nasıl Anlarız?

Genel olarak, sadece mantık çerçevesinde düşünecek olursak, bir şeyin fiyatı, o şeye olan talep arttıkça yükselir. Talebin azalması halinde de elbette fiyatın düşmesi durumu söz konusudur. Aynı durumun altın fiyatları için de geçerli olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Ancak altın yükselecek mi sorusuna sadece, talebin artması nedeniyle olumlu yanıt vermek yanlış olur. Peki altın fiyatları düşecek mi sorusuna etki eden diğer faktörler arasında neler yer alır?

Bir ülkenin ekonomik durumu, o ülkenin para birimi üzerinde çok önemli etkilere sahiptir. Dolayısı ile insanlar yatırım yapacakları sırada, ülkelerin durumuna güvenememeleri halinde döviz alımından kaçarlar. Altın ise en güvenilir limandır. Fiyatı ülkeden ülkeye değişmez. Şöyle ki: altını İngiltere’de de, Rusya’da da, Türkiye’de de satsanız aynı fiyata satarsınız. Altın fiyatları düşecek mi, altının düşeceğini nasıl anlarız, altının yükseleceğini nasıl anlarız gibi soruların yanıtları bu nedenle tüm ülkeler için aynı olup, ülkelerin jeopolitik durumlarına göre de değişkenlik göstermektedir.

Altın fiyatları Yükselecek Mi?

Bir ülkenin enflasyonunun yükselmesi demek, o ülkenin para değerinin azalması anlamına gelmektedir. Örneğin ev fiyatları 200.000 TL iken bir anda 350.000 TL’ye yükselebilir. Halk arasında bu durumu ev fiyatlarının arttığı yönünde değerlendiririz. Ancak aslında işin aslı hiç de öyle değildir. Artan ev fiyatları değildir. Düşen o ülkenin parasının değeridir. Ancak altın fiyatları her ülkede aynı olduğu için, yine güvenilir liman olduğu akla gelir ve hal böyle olunca, küresel enflasyonun yükselmesi durumunda da altına olan talep artar. Hal böyle olunca altın fiyatlarının yükseleceğini söylemek ya da düşünmek ve bu durumu değerlendirmek hiç de zor değildir.

Altın fiyatlarının yükseleceğini anlamanın bir diğer yolu da nakit akışını takip etmektir. Çünkü artan nakit akışı da alım gücünü arttıracak ve en güvenli liman olan altına talebi yükseltecektir. Bu noktada aslında altın fiyatları yükselir; ama bunu tetikleyen ekonomiler değil insanlardır. Alım yapmaları dolayısı ile altın fiyatlarında yükselme söz konusudur.

Altın Fiyatları Düşecek Mi?

Reel faiz oranları da altın fiyatları üzerinde etkiye sahip diğer bir faktördür. Reel faizin yükselmesi demek, insanların altından uzaklaşıp, geleceği garanti olan paraya yönelmeleri anlamına gelir ki bu durum altına olan talebi azaltacağı için altın fiyatlarında düşüşü beraberinde getirir. Bunun tam tersi bir durumda ise altının saklama maliyetinin düşük olması dolayısı ile altına yönelecek olan yatırımcılar, altın fiyatlarının yükselmesine neden olmuş olurlar.

Genel olarak değerlendirildiğinde, altının düşeceğini nasıl anlarız sorusunun yanıtı için ülkelerin ekonomisini takip etmenin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu durum biraz bilgi gerektirir. Bu anlamda, alanında uzman yorumcuların yapmakta oldukları değerlendirmeler takip edilebilir. Ancak her yapılan yorumun da gerçeği yansıtmadığı, spekülasyon olabileceği unutulmamalı; mantık çerçevesinde hareket edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları