Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Altın Fiyatları

Bu yazımızda sizlere, altın alırken neye dikkat etmeli, ve altın alırken nelere dikkat etmeli sorularının yanıtları arasında yer alan, altın alırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Siz de altın gününüz, ya da çocuğunuzun düğünü için, veya maaşınızdan arttırarak yatırım yapmak için altın almak düşüncesinde iseniz, altın alırken neye dikklat etmeli, ve altın alırken nelere dikkat etmeli sorularının yanıtları arasında yer alan, altın alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmeli, ve kandırılmamalısınız…
Altın alırken neye dikkat edilmeli, ve altın alırken nelere dikkat edilmeli sorularının yanıtları arasında, ilk olarak, alınması düşünülen altının sahte olmamasının gerekliliği yer almaktadır. Çünkü bazı metallere altın kaplama yapılarak altın olduğu söylenip satılması gibi durumlarla günümüzde sık sık karşılaşılmaktadır. Altın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ilk detay bu nedenle, alınması düşünülen altının sahte altın olmamasının gerekliliğidir.
Altın alacak olduğunuz kuyumcunun, her şeyin öncesinde tanıdık olması tercih sebebiniz olmalıdır. Güvenilir yerlerden, özellikle de marka altın satan yerlerden altın almanız sizin avantajınıza olacaktır. Bunun yanında, eğer Cumhuriyet altını almayı düşünüyorsanız, darphane çıkışlı olmasına dikkat etmeniz şiddetle tavsiye edilmektedir. Cumhuriyet altınının üzerinde bulunan baskının net olması gerektiğine mutlaka dikkat etmelisiniz. Cumhuriyet altını yani tüm altın, genellikle yedi gram yirmi santimdir. Çeyrek altın 1.75 santim, yarım altın ise genellikle üç gram elli santim olarak belirtilmektedir. Cumhuriyet altınının üzerinde yazılı olan tarihin ise önemi bulunmamaktadır; zaman zaman, eski tarihli Cumhuriyet altınının fiyatı biraz daha düşük olabilmektedir.
Osmanlı İmparatorluğunun son altı padişahı döneminde basılmış olan eski altınlara Osmanlı altını denilmektedir, ve bunların içinde en popüler olanı Sultan Reşat altınıdır. Osmanlı altını kulpludur Osmanlı altınını alırken, kenar çizgilerinin bulunmasına, üzerindeki baskının net olmasına, ve yıpranmamış olmasına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Altın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında altının ayarı da yer almaktadır. Bilezik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak 22 ayar olmasının gerekliliği yer almaktadır; ve altının ayarı bilezik üzerinde zaten yazmaktadır. 22 ayar altının fiyatı her zaman, 18 ayar altının fiyatından, ya da 14 ayar altının fiyatından daha düşüktür. Bileklik alırken de altının ayarına bakılmalıdır. Bilezikteki gibi 22 ayar olmak zorunda olmayan bileklikler 18 ayar, ya da 18 ayar da olabilmektedirler. Bileklik fiyatları, ayarlarının düşük olması dolayısı ile bilezik fiyatlarından daha düşük olabilmektedir. Ve bileklik, ya da bilezikte de sahte altın kullanılabildiğinin unutulmaması gerekmektedir.
Bilezik yatırım amaçlı alınabilmektedir, çünkü kaç gram ise sadece onun fiyatı bilezik fiyatı olarak belirtilmektedir. Bunun haricinde, altın fiyatlarına işçilik de dahil edilmektedir, ve altın satışında bu fiyat size zarar ettirebilmektedir. Altın ne kadar güzel işlenmiş ise, işçiliğinin o kadar pahalı olacağı da unutulmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları