Rahman İsminin Anlamı Nedir? Rahman’ın Anlamı

Rahman isminin anlamı nedir? Olumlu bir anlama sahip olan Rahman kelimesi dilimize Arapça’dan gelmiştir. Doğru yazılışı Rahmân şeklindedir. Bir sıfat olarak kullanıldığında Allah’ı nitelendirmekte aynı zamanda Allah’ın isimleri arasında yer almaktadır.

Rahman isminin anlamı nedir? Genel bir tanım yapacak olursak Allah’ın her canlının ihtiyaçlarını ayrım yapmadan karşılaması şeklinde açıklayabiliriz. Kur’an-i Kerim içerisinde de yer alan Rahman toplamda 57 kez geçirilmiş olmakla birlikte, Allah’ın nitelendirilme şekilleri arasında yer almaktadır.

Rahman İsminin Anlamı Nedir?

Rahman isminin anlamı nedir? Rahman kelimesi, rahmeti ile her şeyi kuşatan anlamında kullanılmaktadır. Aynı zamanda sonsuz merhamet sahibi anlamına da gelen Rahman, Allah’ın sonsuz merhamet sahibi olması şeklinde açıklanmaktadır.

Rahman'ın Anlamı

Rahman İsminin Anlamı Nedir

Rahman isminin anlamı nedir? Esmâ-ül hüsna’lar arasında yer alan Rahman “Ya Rahman” şeklinde zikredilmekte ve pek çok kişi bu adın kaç kere tekrarlanması gerektiği konusunda araştırmalar yapmaktadır. Oysa ki yapılan araştırmaların pek bir anlamı yokturçünkü önemli olan bu adın kaç kere tekrar edildiği değildir.

Önemli olan Rahman adının sessiz bir ortamda konsantre olmak sureti ile söylenip söylenmediğidir. Bu şekilde bakıldığında her gün yarım saat uygulama yapılmasının yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Peki ya zamanınız yoksa? Aslında zaman mutlaka yaratılabilir. Ama zamanınız yoksa 5 – 10 dakika da yeterli olacaktır.

Rahman’ın Anlamı

Rahman’ın anlamı: Esmâ-ül hüsna’lar arasında yer alan Rahman, yaratılmışların hepsine merhamet eden ve onlara hayır getiren anlamında kullanılmaktadır.

Rahman’ın anlamı hakkında araştırma yaparken biraz önce kaç sefer tekrarlanması gerektiğine değindik. Ancak yine de bilgi almak isterseniz, Rahman isminin günde 298 kere zikredilmesi önerilmektedir. Namazların sonrasında 100 kere okunarak, Allah‘ın rızası kazanılabilir ve Allah nimetleri, Ya Rahman şeklinde okuyan kişiye sunulabilir.

Her gün 1000 kere olmak kaydı ile 40 gün Ya Rahman diyerek Rahman ismini zikreden kişi, artık kalp gözü açık bir kişidir.

Eğer bir kişi beş vakit namaz kılıyorsa ve her birinden sonra 2500 kere Rahman ismini zikrederse, olayların, gerçekleşmesi öncesinde kendisinin haberinin olması sağlanmaktadır.

Günde 290 kere Ya Rahman şeklinde zikreden kişinin istekleri ve dilekleri gerçek olmaktadır.

Rahman isminin anlamı nedir sorusuna yanıt olarak yazmak istediğiniz yorumları konu altına bırakabilirsiniz. BilgiBilgi olarak yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları