Namazda Kıraat

Bu yazımızda sizlere namazda kıraat ile ilgili bilgilerden söz ederek, namazın içindeki farzlar arasında yer alan namazda kıraat nedir, namazda kıraat miktarı nasıl belirlenir, namazda kıraat nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Siz de namazın içindeki farzlar arasında yer alan namazda kıraat ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden detayların aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Namazda Kıraat Nedir?

Namazda, kıyam halinde; yani ayakta dururken Kur’an-i Kerim’den sure; ya da ayet okumaya, namazda kıraat adı verilmektedir. Namazda kıraat miktarı üç kısa atettir. Ya da, üç kısa ayete denk bir uzun ayet de okunabilmektedir.

İki rekatlı namaz, vitir namazı, ve nafile namazların her bir rekatında, namazda kıraat olmalıdır. üç; ve dört rekatlı namazlarda ise namazda kıraat en az iki rekatta olmalıdır. Namazda kıraatin iki rekatta olması farz iken, ilk iki rekatta olması da vaciptir.

Tek başına namaz kılan kişi namazda kıraate uymalıdır, ama imama uyan kişinin böyle bir zorunluluk, ya da yükümlülüğü yoktur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları