Kıraat Ve Namazda Kıraat Nedir?

Bu yazımızda sizlere, namazda kıraat nedir, kıraat nasıl yapılır şeklindeki soruların yanıtları arasında yer alan kıraat ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de kıraat hakkında bilgi sahibi olmak istiyor, ve namazda kıraat nedir, ve kıraat nasıl yapılır sorularının yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…
Namazda kıraat nedir? Kıraat, namazın farzları arasında yer almaktadır.
Kıraat nasıl yapılır? Kur’an-i Kerim içerisinde bulunan ayetler, ya da surelerin, kıraat sırasında okunması gerekmektedir. Kıraat sırasında, ya üç kısa ayet, ya da, buna denk sure okunması gerekmektedir. Namaz sırasında Kur’an-i Kerim’in okunması gerektiği şartından dolayı, kıraatin yapılması gerekmektedir. Ve kıraat sırasında olunması gereken şekil: ayakta durularak gerçekleştirilmektedir.
Tüm iki rekatlı namazlarda, vitir namazı, ve nafile namazlarda kıraatin her rekatta da yapılması gerekmektedir. Rekat sayısı daha fazla olan namazlarda ise, kıraat, iki rekatta mutlaka olmalıdır. İlk iki rekatta kıraatin olması, ikinci rekat, ve sonrasında Fatiha suretinin okunması ise vacip olarak görülmektedir. Bazı mezheplere göre ise bu durum sünnet olarak değerlendirilmektedir. Genel olarak Hanefi mezhebi için geçerli olan kıraat ile ilgili kurallar, yalnız namaz kılan, ve imamlar için geçerli olup, imama uyan kişiler için ise geçerli değildir. Cemaatte namaz kılan kişiler kıraat sırasında ayakta durarak, imamı dinlerse, bu durum yeterli sayılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları