İstihare Namazı Nedir?

Bu yazımızda size istihare namazı hakkında bilgilerden söz ederek, istihare namazı nedir, istihare namazı nasıl kılınır, istihare duası; ve istihare duasının anlamı hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Eğer sizin de istihare namazı, ve istihare duası hakkında bilgilere gereksiniminiz varsa, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimize göz gezdirelim…

İstihare Namazı Nedir?

Bir şeyin sizin için hayırlı olup olmadığını öğrenmek, bu anlamda manevi bir işaret almak adına kılmış olduğunuz namaza istihare namazı adı verilmektedir.

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare namazı iki rekat olup, ilk rekatta okunması gereken sure Kafirun Suresi, ikinci rekatta okunması gereken sure ise İhlas Suresidir. İstihare namazının ardından ise istihare duasının okunması gerekmektedir.

İstihare namazının Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece 01:00’a kadar kılınması gerektiğini belirten kişiler bulunmaktadır. Ancak bununla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Namazın sonrasında, abdestli bir şekilde yatağa yatılıp kıble yönüne dönülür. Ve uyunur. Rüyada eğer beyaz; ya da yeşil renk görülür ise hayır, siyah; ya da kırmızı renk görülürse hayırsızlık işareti olduğu belirtilmektedir.

İstihare duasını da birlikte gözden geçirelim.

İstihare Duası

Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih.

İstihare Duasının Anlamı

Allahım, hayrı senin ilmine göre diliyorum. Gücü kudretinden istiyorum. Büyük fazlını senden diliyorum. Sen kadirsin ben değilim, sen bilirsin; ben bilmem. Gizli olanları bir tek sen bilirsin. Bu iş benim geçmişim, şimdim, geleceğim, sonum, dinim için hayırlı ise bana bunu göster; bu işi benim için kolay hale getir. Bu iş benim dinim, geleceğim, sonum, geçimim hakkında şerli ise, bunu benzen uzaklaştır, beni de bundan uzaklaştır. Bana hayırlı olanları nasip et, ve beni hayırlı olandan hoşnut et…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları