Fatiha Suresi Ve Fatiha Suresi Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere Fatiha Suresi hakkında bilgilerden söz ederek, Fatiha Suresi’ni kısaca anlatıp, Fatiha Suresi Türkçe anlamını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Fatiha Suresi hakkında bilgi sahibi olarak, Fatiha Suresi Türkçe anlamını öğrenmek istiyor, ve Fatiha Suresi’ni daha yakından tanımak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Kur’an-i Kerim’in ilk suresi olan Fatiha Suresi’nin, Müddessir Suresi’nden sonra, Tebbet Suresi’nden önce, Mekke’de indirildiğini, ve, Kur’an-i Kerim’in, iniş sırasına göre beşinci suresi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Yedi ayetten oluşmaktadır. Fatiha’nın kelime anlamı, Açan olarak belirtilmektedir, bu nedenle de Kur’an-i Kerim’deki ilk sure olduğunu görebiliriz.
Fatiha Suresinin önemine baktığımızda, namazın her rekatında okunması gerektiğini görebiliriz. Peygamber efendimiz Hz Muhammed, Fatiha Suresi’ni okumayanın kıldığı namazın namaz olmadığını belirtmektedir. En büyük dua olduğu ifade edilen Fatiha Suresinin önemini aktarırken belirtmemiz gereken bir diğer detay da, Kur’an-i Kerim’in esasının Fatiha Suresi’nde yer aldığıdır.
Fatiha Suresi bize genel olarak, hayır; ve şerrin sadece Allah’tan geldiğini, desteğin sadece ondan istenmesi, ve kulluğun da bir tek ona yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Bizim doğru yolda olmamız, ya da doğru yoldan sapmamızın takdirinin Allah’a ait olduğu, Fatiha Suresi ile bizlere açıkça belirtilmektedir.
Fatiha Suresi Türkçe anlamı:
1- Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah’ın adıyla.
2- Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.
3- O, rahmândır ve rahîmdir.
4- Ceza gününün mâlikidir.
5- (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.
6- Bize doğru yolu göster.
7- Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları