Abdest Nedir Ve Nasıl Alınır?

Bu yazımızda sizlere abdest hakkında bilgiler vererek, abdest nedir, abdest nasıl alınır şeklindeki soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de abdest hakkında bilgi edinerek, abdest nedir, ve abdest nasıl alınır şeklindeki soruların yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…
abdest nedir? Abdest, dini bazı görevlerin yerine getirilebilmesi için temiz olunması, ayakların topuklar ile birlikte yıkanması, başın dörtte birinin meshedilmesi; ve yüz, dirsekler ile birlikte, ellerin yıkanması anlamına gelmektedir. Abdesti bulunmayan kişi, dinimizce pis, yani hades olarak isimlendirilmektedir. Hadesin de büyük; ve küçük şeklinde ikiye ayrıldığını, küçük hadesin, abdest alınmakla giderilebildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Hades hakkında daha detaylı bilgilere sitemiz içerisinden ulaşabilirsiniz.
Abdest nasıl alınır? Abdest almak için ilk olarak niyet etmek gerekmektedir. Sonrasında Euzu Besmele çekilir, ve ardından, bileklere kadar ellerin, parmak araları da olmak kaydı ile, ve eğer elde yüzük varsa, suyun, onun altına da girmesi sağlanarak üç sefer yıkanması gerekir. Daha sonra, sağ el kullanılarak, avuç içi ile ağıza üç sefer su alınır, ağız içi çalkalanırken, dişlerin de şahadet, ve baş parmak ile ovulması gerekmektedir. Yine sağ el kullanılarak burun içerisine üç kere su çekilir. Sol el ile de bu esnada burun içinin temizlenmesi gerekmektedir. Ardından yüz yıkanır. Ve sonrasında da, ilk önce sağ el olmak kaydı ile dirseklere kadar her iki kolun da üç sefer yıkanması gerekmektedir. Daha sonra sağ el ıslatılır, ve başın dörtte biri meshedilir. Bu arada, şahadet parmağı kulak içerisine sokularak kulak, baş parmak ile de kulağın dışı temizlenir. Diğer parmaklar kullanılarak da boyun arkasının meshedilmesi gerekir. Son olarak ise, hem sağ, hem de sol ayağın, topuklara kadar yıkanması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları