Depremden Korunma Yolları

Hepimizin korkulu rüyası niteliğinde olan deprem, hayatımızın da kaçınılmaz bir gerçeğidir, ve bizi ne zaman bulacağı, nerede, ve ne şekilde yakalayacağı hakkında hiç bir fikrimiz yoktur. Davetsiz istenmeyen misafir tabirini deprem için kullanırsak, kesinlikle yanlış yapmamış oluruz. Bu nedenle, önceden depremden korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Depremden nasıl korunuruz, depremden nasıl korunabiliriz gibi soruların merak ettiğiniz yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz…

Depremden Nasıl Korunabiliriz?
Depremden Nasıl Korunuruz?

• Depremden korunma yollarından ilki, sürekli bulunduğumuz ortamların en güvenli noktalarının nereler olduğunu belirlemektir. Örneğin evimizde, misafir odası, mutfak, ya da yatak odasında, pencereye, sobaya en uzak yer neresidir? Burada üzerimize düşecek ağır eşyaların olmadığından emin olmalı, sonrasında da, deprem sırasında sığınabileceğimiz yer olarak bu noktaları aklımızda belirlemeliyiz.

• İkamet ettiğimiz binaların depreme karşı dayanıklılıklarını öğrenmeliyiz. Sonrasında da depreme dayanıklılık sigortası yaptırmalıyız. Elbette öncelik canımızı korumaktır; bu nedenle depreme dayanıklı yerlerde ikamet etmeli; sonrasında da malımızı korumaya almalıyız. Günümüz ekonomik koşulları malumumuz, ve her bir eşyamızı yeniden almamızın zor olabileceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle gerçekçi olmakta yarar var.

• Deprem sırasında üzerimize düşerek hayatımızı tehdit edebilecek bazı eşyalar vardır: giysi dolabı, gardrop, buzdolabı… Bu gibi eşyaları, olası bir deprem anını düşünerek duvara sabitlemeliyiz.

• Olası bir deprem anında, evimizden, ya da bulunduğumuz binadan, hangi alternatif yollarla çıkabileceğimizi belirlemeliyiz.

• Deprem anında; ya da sonrasında, ulaştığımızda bize yardımcı olabilecek birimlerin; ve bununla birlikte yakınlarımızın telefon numaralarını telefonumuza kaydetmeli; ve deprem anında mutlaka telefonumuza kolay ulaşabileceğimz bir yere telefonumuzu bırakmalıyız.

• Radyo; televizyon, telefon… gibi elektronik cihazların, depremden hemen sonra kullanılmaması gerektiğini bilmeliyiz.

• Gaz kaçağı tehlikesini düşünerek tüplü, gazlı araçları da deprem sonrasında hemen kullanmamalıyız. Çakmak da bu araçlara dahildir.

• Kolay ulaşabileceğimiz bir yere, kişisel deprem çantası hazırlayarak bırakmalıyız. İçeriğinde, yeteri kadar para, düdük, bir kat giysi, sürekli kullanılan ilaçlar, pilli radyo, kalem, kağıt, çakı, ilk yardım çantası, su, tokluk hissi, ve enerji verecek yiyecekler… bulunmalıdır.

• Su vanası, gaz vanası, elektrik şarteli gibi, dperem sonrasında açık kalmasının zarar verebileceği yerlerin nasıl kapatılacağını öğrenmeliyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları