Yağmur Yağacağını Nasıl Anlarız? Yağmurun Yağacağını Anlama

Yağmur yağacağını nasıl anlarız? Mevsim sonbahar. Ve ülkemizin farklı bölgelerinden sürekli kuvvetli yağış haberleri almaya başladık. Bu gibi zamanlarda nasıl giyinmemiz ya da yanımıza nasıl kıyafetler almamız gerektiği konusunda hep tedirginlik yaşıyoruz.

Hepimiz evden çıkarken, şemsiye alıp almamamız gerektiğini; yağmurluklarımızı yanımıza almamız gerekip gerekmediğini bilmek istiyor; bazen elimizde boşuna şemsiye, üzerimizde yağmurluk taşıyoruz… Peki yağmur yağacağını nasıl anlarız? Yağmur yağacak mı bunu nasıl tahmin edebiliriz?

BilgiBilgi olarak sizleri bu konuda bilgi sahibi yapmaya çalışacağız. Elbette bir meteorolog kadar başarılı tahminler yapamazsınız. Buna ne zamanınız ne de sahip olmadığınız teçhizatlar izin verir. Ancak fikir sahibi olabilir ve buna göre farklı önlemler alarak kendinizi garantiye alabilirsiniz.

Yağmur Yağacağını Nasıl Anlarız?

Yağmur yağacağını nasıl anlarız? Yağmur yağacağını anlamanın yolları tecrübe ile sabit. Örneğin, rahmetli babaannem bana, akşam güneşinin görünmediği günlerde, bunun, bir sonraki gün yağacak olan yağmurun habercisi olduğunu söylerdi.

Yağmurun Yağacağını Nasıl Anlarız

Yağmur Yağacağını Nasıl Anlarız

• Diyelim ki havada giden bir uçak gördünüz. Ve mevsim kış… Uçak gitti ama bıraktığı duman gökyüzünden gitmedi. İşte bu durum yağmur yağacağının işareti sayılıyor. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde, yağmurun yağacağı düşünülüyor.

• Mevsim yaz ise ve hava çok sıcak iken, birden soğursa, bu durum, yaz yağmurunun yolda olduğunun habercisi olarak görülüyor.

• Gece gökyüzüne baktığınızda yıldızın olmaması, yağmurun gelmekte olduğunun habercisi… Gerçi artık eski yıldızları görmek de zor ama…

• Sabah güneşin doğuşu sırasında gökyüzünde bulunan gökkuşağı, gökyüzünün renginin kırmızı olması, ayın çevresinde bir küçük hale bulunması… yağmurun işaretçileri arasında sayılıyor…

• Romatizmal hastalıkları olan kişilerin ağrılarının artması, yağmur yağacağını haber verir. Bu kişilere yağmur yağacak mı diye sorabilirsiniz.

• Gece gökyüzünün renginin gri olması, gecede kasvet bulunması ve karanlığın yoğun şekilde hissedilmesi, gökyüzünde çok fazla nem bulunduğunu ve bunun dönüşünün yağmur olacağını işaret eder… Gerçi artık yaz mevsiminde bunu görmek çok mümkün oluyor ve yağmur yağmıyor ama…

• Otlara gece vakti bakabilirsiniz. Eğer kuru iseler, sabah olduğunda yağmur yağacaktır.

Yağmur yağacağını nasıl anlarız? Bulutlar yere yakın ise genellikle yağmur bulutudurlar.

Yağmurun Yağacağını Nasıl Anlarız?

Yağmurun yağacağını nasıl anlarız? Rüzgar eserken uzaktan gelen seslerin yankı yapması dolayısı ile bu sesleri duyabilirsiniz. Ama rüzgar yokken bile uzaktaki sesleri duyabiliyorsanız, bu sesleri rüzgar değil nem taşıyor demektir. Nem de yere yağmur olarak düşer.

• Bizler yağmurun yağacağını nasıl anlarız sorusunun yanıtlarını arıyor olsak da kırlangıçlarda bu bilgi var gibi… Eğer suya yakın uçuyorlarsa, size yağmur yağacağını haber veriyorlar demektir…

• Sinekler kapalı ortamlara kaçıyorsa, yağmurdan kaçıyorlar demektir…

Ayın renginin sarı olması, yakında yağmur olduğunu işaret eder.

• Ayın kenarlarında girinti – çıkıntılar varsa, yakında yağmur gelecektir.

• Hava puslu iken şiddetli rüzgar çıkarsa, size yağmuru getirdiğini anlayabilirsiniz…

Yağmur yağacağını nasıl anlarız sorusunun son yanıtı ise bulutların her zamankinden yüksek ve daha siyah olmalarıdır. Bu size yakında yağmurun geleceğini gösterir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yandex.Metrica Gizlilik Politikaları